Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Floridy by měl dnes odstartovat Falcon Heavy, nejsilnější rakety dneška

Falcon
Falcon
Foto: SpaceX

Mys Canaveral - Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě je dnes plánován premiérový start nejsilnějšího raketového nosiče současnosti, kterým je Falcon Heavy americké soukromé společnosti SpaceX Elona Muska.

Ten opakovaně varoval, že první let se nemusí zdařit, pokud bude ale úspěšný, vynese raketa do kosmu Muskův elektromobil Tesla Roadster s postavou hvězdného muže Starmana.

Falcon Heavy, kterého v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikl rozšířením Falconu 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek.

Start nové rakety, která je dalším krokem k pilotovaným vesmírným expedicím, bude mimořádný i díky tomu, že SpaceX se pokusí o řízený návrat všech tří prvních stupňů nosné rakety. Dva z nich mají přistát přímo v areálu vesmírného střediska a třetí na plošině v Atlantickém oceánu.

Pokud bude start plánovaný na 13:30 místního času (19:30 SEČ) úspěšný, bude tesla se Starmanem na sedačce řidiče podobně jako planety obíhat po heliocentrické dráze kolem Slunce.

Témata:  Falcon 9 Heavy Elon Musk EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

8:15

Zemřela významná česká diplomatka Jana Hynková. Podlehla těžké nemoci

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?