Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britský soud odmítl snahu ověřit možnost jednostranného odstoupení od brexitu

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Edinburgh - Skotský soud dnes odmítl postoupit Soudnímu dvoru Evropské unie žádost o výklad, zda má Británie alespoň teoretickou možnost jednostranně odstoupit od brexitu. Podle Reuters se lze proti dnešnímu verdiktu odvolat ve Skotsku a poté případně i k nejvyššímu soudu. Až poté by mohla věc dospět k Soudnímu dvoru EU.

O posouzení procesu brexitu unijním soudem usiluje skupina zákonodárců, která by upřednostňovala setrvání Británie v Evropské unii. Tito politici chtějí ukázat, že Londýn stále může proces odchodu z EU zastavit, pokud by Británie odstoupila od aktivace "rozvodového" článku 50 lisabonské smlouvy.

Soudce Raymond Doherty dnes ale odmítl záležitost postoupit soudu EU. "Povolení k zahájení soudního řízení se zamítá," konstatoval soudce.

Právník skotských politiků Jo Maugham dnes zdůraznil, že vyřešení právního sporu je zcela v národním zájmu. "Podpořím odvolání proti tomuto rozhodnutí - pokud to bude nutné, tak i k britskému nejvyššímu soudu v Londýně," řekl Maugham.

Británie odchází z Evropské unie na základě výsledků referenda z června 2016. Ve všelidovém hlasování zvítězili odpůrci členství v unii poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Rozluka má být dokonána na konci března příštího roku.

Témata:  Brexit Skotsko Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.