Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velká politická chyba? Někteří němečtí politici jsou z koaliční smlouvy zděšeni

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
Foto: g7germany.de

Berlín - Středeční dohoda mezi CDU/CSU a SPD čelí kritice i od některých členů stran vznikající velké koalice. Zatímco křesťanští demokraté se vymezují především vůči rozdělení postů ve vznikající vládě, těm sociálním vadí spíše programová část dohody a postup jejich šéfa Martina Schulze.

Postoj některých členů CDU shrnul poslanec Christian von Stetten v televizi ARD řekl, že složení kabinetu je politickou chybou. Narážel tím především na to, že se křesťanští demokraté vzdali klíčového ministerstva financí, které nově připadne sociálním demokratům. Někteří z jeho stranických kolegů byli přímo vyděšeni, když se dozvěděli, jaké resorty SPD dostane. Vedle financí bude mít také důležitá ministerstva zahraničí a práce a sociálních věcí.

Podle některých médií sociální demokraté získání ministerstva financí formulovali jako nepřekročitelnou podmínku, a tak nakonec neměla kacnléřka Angela Merkelová moc na výběr.

Část SPD má problém s dohodnutým programem. "Velké společenskopolitické výzvy počínaje rozdělením na bohaté a chudé až po ekologické problémy nebudou vyřešeny," je přesvědčena zástupkyně levicovější části SPD Hilde Mattheisová.

Dalším sociálním demokratům zase vadí, že se Schulz rozhodl jít do vznikající vlády, kde by chtěl být ministrem zahraničí, i když předtím výslovně vyloučil, že by vstoupil do kabinetu vedeného Merkelovou. Někteří členové SPD si zase kladou otázku, jestli Schulz, který se zároveň rozhodl, že skončí v čele strany, nestrhává příliš pozornosti na sebe, místo toho, aby SPD řešila programovou část dohody, o níž bude rozhodovat ve vnitrostranickém referendu.

Témata:  Angela Merkelová Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.