Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Venezuelští uprchlíci trápí Kolumbii. Dojde k posílení ochrany hranic

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá - Do Kolumbie se uchýlilo už kolem 600.000 venezuelských uprchlíků, což je dvojnásobné zvýšení oproti stavu před půl rokem. Kolumbie proto hodlá zpřísnit kontroly na hranicích s Venezuelou, která se zmítá v hluboké ekonomické krizi.

"S takovou situací se naše země dosud nikdy nesetkala," řekl při návštěvě hraničních oblastí to dnes prohlásil kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Exodus Venezuelanů přichází v době, kdy se Kolumbie zbavuje následků vleklého ozbrojeného konfliktu s ultralevicovými povstalci. Mnoho venezuelských občanů v Kolumbii žije ilegálně a jejich zdravotní stav je špatný. "Je to tragédie a chci (venezuelskému prezidentovi Nicolási) Madurovi vzkázat, že je to výsledek jeho politiky," dodal Santos.

Ostrahu hranic dlouhých 2200 kilometrů posílí 2000 kolumbijských vojáků, další příslušníci ozbrojených složek budou kontrolovat místa, kde se uprchlíci shromažďují. Žádná krátkodobá povolení k přechodu hranice, která Venezuelané využívají k nákupu potravin a léků, kolumbijské úřady už vydávat nebudou.

Kolumbie se podle Santose nezbavuje povinné solidarity s lidmi ze sousední země. V brzké době se při hranicích otevřou nová uprchlická centra. "Migrace ale musí probíhat bezpečně a podle práva," míní Santos.

Témata:  Venezuela Kolumbie uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.