Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hackeři v roce 2017 ukradli ruským bankám až 1,35 miliardy rublů

Ruská měna, rubl
Ruská měna, rubl
Foto: Pixmac

Moskva - Hackeři loni napáchali ruským bankám a platebním systémům škody za 1,35 miliardy rublů (485 milionů korun). Oznámilo to dnes bezpečnostní oddělení ruské centrální banky.

Zaznamenáno bylo mimo jiné osm útoků, při nichž pachatelé zvyšovali kreditní limity bankovních karet, a ukradli pak celkem 950 milionů rublů.

Jedna z ruských bank ohlásila úspěšný útok na operátora globální transakční sítě SWIFT, při němž banka přišla o 340 milionů rublů. Šest bank odhalilo případy, kdy bankovní úředníci sami převáděli peníze na konta zločineckých organizací.

Podle centrální banky se loni podařilo některým praktikám hackerů zamezit, protože ruské banky dbaly doporučení a zvýšily bezpečnost své transakční infrastruktury.

Témata:  hackeři Rusko banky RUB

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 21:08

Manželství Harryho a Meghan se hroutí? Snaží se přesvědčit o opaku, moc to ale nejde

Princ Harry a Meghan Markle se po týdnech spekulací o napětí v jejich vztahu objevili bok po boku na koncertě americké zpěvačky Beyoncé v Los Angeles. V rámci jejího turné Cowboy Carter si užívali večer plný hudby, tance a společných chvil, a veřejnosti tak dali jasně najevo, že jejich manželství rozhodně není v troskách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?