Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klaksony, letadla a sirény. Běžné, ale hlasité zvuky můžou mít negativní vliv na naše srdce

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Pixmac

Washington - Přílišný hluk může zvýšit riziko srdečních chorob, jako je ischemická choroba srdeční, vysoký tlak a selhání srdce, uvádí nová studie zveřejněná odborným časopisem Journal of the American College of Cardiology.

Hlasité zvuky nejen narušují spánek, ale mohou také vyvolat stresovou reakci, při níž se uvolňují hormony, které v průběhu času mohou poškodit srdce. "Před deseti lety lidé říkali, že hluk je jen otravný. Ale nyní si myslím, že existují značné důkazy, že hluk může přispět ke vzniku nemocí, a to nejčastěji kardiovaskulárních chorob," řekl hlavní autor studie Thomas Münzel listu The Washington Post.

Výzkum neprokázal, že nadměrný hluk přímo způsobuje choroby. "Ale jde o rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních chorob, stejně jako například vysoká hladina cholesterolu a obezita," varuje Münzel, který působí v kardiologickém středisku Univerzitního zdravotního centra Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči.

Ti, kdo jsou vystaveni hluku, který ve dne ruší při komunikaci a v noci budí ze spánku, mohou mít zvýšenou hladinu stresového hormonu. A to si s postupem času může vybrat daň na tělesné schránce v podobě zvýšeného cholesterolu, krevního tlaku a zrychleného srdečního tepu.

"Pokud to trvá roky, pak člověku hrozí ischemická choroba srdeční, infarkt, selhání srdce a arytmie," dodal Münzel. Podle něj může být dlouhodobé vystavení hluku spojeno s depresí a úzkostnými poruchami, stejně jako s problémy kognitivního rozvoje malých dětí.

Lidé, kteří žijí ve značně zalidněných oblastech, kde je zvýšená hladina hluku, jsou zároveň vystaveni většímu množství znečišťujících částic v ovzduší, což může rovněž způsobovat srdeční problémy.

Navíc lidé, kteří v těchto oblastech žijí, mohou mít nižší sociálně-ekonomické postavení než ti, kdo si mohou dopřát klidnější prostředí k životu. A to znamená, že nemusejí mít přístup ke stejně kvalitní zdravotní péči či zdravější stravě.

Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje přílišný hluk za "podceňovanou hrozbu", která může způsobit poruchy spánku, horší výkony v práci i ve škole a poruchy sluchu. WHO doporučuje, aby hluk v ložnici nepřesahoval 30 decibelů, pokud má být spánek dostatečně kvalitní. Jedoucí auto přitom vydává průměrně hluk 70 decibelů, sbíječka 100 decibelů a startující letadlo 120 decibelů, uvádí stupnice hluku WHO.

Témata:  zdraví nemoc vědci

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy