Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V USA začíná proces s vdovou po střelci, který na Floridě zabil 49 lidí

Omar Mateen zabil v Orlandu 49 lidí
Omar Mateen zabil v Orlandu 49 lidí
Foto: myspace.com

Washington - Výběrem poroty dnes ve Spojených státech začal soudní proces s vdovou po střelci Omaru Mateenovi, který před dvěma lety v gayklubu v Orlandu na Floridě zabil 49 lidí a kterého při zásahu policie zastřelila.

Mateenova manželka Noor Salmanová podle obžaloby svému muži pomáhala, ta ale takové jednání popírá. Mateen během útoku zavolal na policii, které sdělil, že jedná jménem teroristické organizace Islámský stát.

Jakmile bude porota vybraná, začne případ projednávat. Soudce podle agentury AP odhaduje, že proces potrvá zhruba pět týdnů. Salmanová je obžalována z bránění průchodu spravedlnosti a z podpory zahraniční teroristické organizace. Vdova, která je v souvislosti s masakrem jedinou obžalovanou, obvinění popírá a tvrdí, že o mužově úmyslech nic nevěděla.

Obžaloba argumentuje textovou zprávou, kterou Salmanová poslala manželovi osm hodin před krveprolitím. V ní uvedla, že kdyby volala jeho matka a zvala je ten večer na večeři, ať řekne, že již přijal pozvání od svého kamaráda Nema a že ona chce být doma. V SMS také napsala, že se po něm matka sháněla.

Témata:  Omar Mateen (vrah z Orlanda USA - 12.6.2016) střelba v nočním klubu ve městě Orlando

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.