Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev a Moskva si vyměnily zajatce. Janukovyč obvinil Kyjev ze ztráty Krymu i z povstání

Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč
Foto: Rt.com

Kyjev/Moskva - Rusko a Ukrajina si vyměnily osoby zadržené loni v hraničním prostoru. Z ruské strany byli Kyjevu vydáni dva ukrajinští pohraničníci zadržení na hranici s Ruskem, z ukrajinské internace byli vydáni dva příslušníci ruské armády zatčení ukrajinskou hlídkou na administrativní hranici Krymu.

Ukrajinci Ihor Dzjubak a Bohdan Marcoň podle Moskvy loni v říjnu překročili ruskou hranici v Brjanské oblasti, podle Kyjeva byli uneseni. V Rusku jim hrozil trest až šestiletého vězení. Ruští vojáci Askar Kulub a Vladimir Kuzněcov se účastnili manévrů ruské armády na anektovaném Krymu, podle přiznání ruských úřadů opustili loni v červnu vyznačenou trasu a dostali se do ukrajinského zajetí.

Zadržené osoby si Kyjev postupně vyměňuje i s proruskými separatisty z Donbasu, zatím ale internaci opustila jen část vězňů. Zatím největší výměna se uskutečnila koncem loňského roku, kdy ukrajinská strana předala proruským povstalcům na Donbasu 237 lidí a převzala od nich 74 lidí.

"Události na ukrajinském Donbasu jsou tou nejčernější skvrnou v dějinách Ukrajiny," řekl dnes v Moskvě ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč, svržený prozápadním převratem před čtyřmi lety.

Janukovyč se díky operaci ruských tajných služeb v únoru 2014 dostal z povstaleckého Kyjeva na ruské území. Dnes žije v ruském Rostově na Donu nedaleko ukrajinských hranic, na Ukrajině je obžalován z velezrady, zneužití moci a z odpovědnosti za krvavý incident na kyjevském náměstí.

V ruském exilu dodnes Janukovyč vede politická jednání o řešení ukrajinské krize, s kým konkrétně jedná ale na tiskové konferenci neřekl. Udržuje prý spojení i s Kremlem, osobního styku s prezidentem Vladimirem Putinem se ale nedomáhá. Z Donbasu, kde od počátku proruského povstání zahynulo přes 10.000 lidí, má Janukovyč "sto procent informací". Odpovědi na otázku, zda region i po útěku do Ruska navštívil, se donbaský rodák vyhnul. S "představiteli Donbasu" se ale občas setkává.

Své jednání v osudných dnech před okupací Krymu Ruskem se dnes bývalý prezident pokusil vysvětlit. Komentoval informace ukrajinského tisku, že sám ruské jednotky na poloostrov pozval. "Napsal jsem poselství Putinovi, v němž jsem se odvolal na smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci. Navrhl jsem uspořádat konzultace a povolat (na Krym) policejní mírovou misi," řekl.

Ze ztráty Krymu Janukovyč de facto obvinil prozápadní kyjevskou vládu. Režim prý udělal všechno proto, aby se problematického Krymu zbavil. Žádné konkrétní kroky k obnovení svrchovanosti prý ukrajinská vláda neudělala, věnovala se radši "rozdělování mocenských pozic". Rozhodnutí obyvatel Krymu vyslovit se v referendu pro připojení k Rusku bylo podle Janukovyče "předvídatelné a vynucené převratem kyjevské junty".

Témata:  Ukrajinská krize Ukrajina Rusko Viktor Janukovyč

Související

Aktuálně se děje

8:19

Michal David schytal dvě rány do hlavy. Hitmaker řekl, co se stalo na Tenerife

Blíží se první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.