Kyjev/Moskva - Rusko a Ukrajina si vyměnily osoby zadržené loni v hraničním prostoru. Z ruské strany byli Kyjevu vydáni dva ukrajinští pohraničníci zadržení na hranici s Ruskem, z ukrajinské internace byli vydáni dva příslušníci ruské armády zatčení ukrajinskou hlídkou na administrativní hranici Krymu.
Ukrajinci Ihor Dzjubak a Bohdan Marcoň podle Moskvy loni v říjnu překročili ruskou hranici v Brjanské oblasti, podle Kyjeva byli uneseni. V Rusku jim hrozil trest až šestiletého vězení. Ruští vojáci Askar Kulub a Vladimir Kuzněcov se účastnili manévrů ruské armády na anektovaném Krymu, podle přiznání ruských úřadů opustili loni v červnu vyznačenou trasu a dostali se do ukrajinského zajetí.
Zadržené osoby si Kyjev postupně vyměňuje i s proruskými separatisty z Donbasu, zatím ale internaci opustila jen část vězňů. Zatím největší výměna se uskutečnila koncem loňského roku, kdy ukrajinská strana předala proruským povstalcům na Donbasu 237 lidí a převzala od nich 74 lidí.
"Události na ukrajinském Donbasu jsou tou nejčernější skvrnou v dějinách Ukrajiny," řekl dnes v Moskvě ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč, svržený prozápadním převratem před čtyřmi lety.
Janukovyč se díky operaci ruských tajných služeb v únoru 2014 dostal z povstaleckého Kyjeva na ruské území. Dnes žije v ruském Rostově na Donu nedaleko ukrajinských hranic, na Ukrajině je obžalován z velezrady, zneužití moci a z odpovědnosti za krvavý incident na kyjevském náměstí.
V ruském exilu dodnes Janukovyč vede politická jednání o řešení ukrajinské krize, s kým konkrétně jedná ale na tiskové konferenci neřekl. Udržuje prý spojení i s Kremlem, osobního styku s prezidentem Vladimirem Putinem se ale nedomáhá. Z Donbasu, kde od počátku proruského povstání zahynulo přes 10.000 lidí, má Janukovyč "sto procent informací". Odpovědi na otázku, zda region i po útěku do Ruska navštívil, se donbaský rodák vyhnul. S "představiteli Donbasu" se ale občas setkává.
Své jednání v osudných dnech před okupací Krymu Ruskem se dnes bývalý prezident pokusil vysvětlit. Komentoval informace ukrajinského tisku, že sám ruské jednotky na poloostrov pozval. "Napsal jsem poselství Putinovi, v němž jsem se odvolal na smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci. Navrhl jsem uspořádat konzultace a povolat (na Krym) policejní mírovou misi," řekl.
Ze ztráty Krymu Janukovyč de facto obvinil prozápadní kyjevskou vládu. Režim prý udělal všechno proto, aby se problematického Krymu zbavil. Žádné konkrétní kroky k obnovení svrchovanosti prý ukrajinská vláda neudělala, věnovala se radši "rozdělování mocenských pozic". Rozhodnutí obyvatel Krymu vyslovit se v referendu pro připojení k Rusku bylo podle Janukovyče "předvídatelné a vynucené převratem kyjevské junty".
Témata: Ukrajinská krize, Ukrajina, Rusko, Viktor Janukovyč
Související
28. dubna 2022 2:59
19. dubna 2022 13:06
17. dubna 2022 19:40
15. dubna 2022 4:43
12. dubna 2022 21:45
12. dubna 2022 18:49