Vídeň - Bývalý rakouský vicekancléř Erhard Busek (76) se domnívá, že arogance starších členů Evropské unie vůči střední Evropě je důvodem hrozícího rozdělení Evropy na východní a západní. V otázce postoje k uprchlíkům Busek lituje toho, že se nehovoří o příčinách a EU údajně chybí strategie.
Busekovi dnes vychází kniha s názvem Mitteleuropa Revisited (Střední Evropa v novém provedení), kterou napsal ve spolupráci s ředitelem vídeňské Diplomatické akademie Emilem Brixem.
"Západoevropané jsou vlastně na cestě k rozdělení Evropy," řekl Busek. Mnoho z toho, co se děje v takzvaných visegrádských státech - tedy Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v Česku - je podle představitele liberálního proudu v ÖVP politováníhodné, ale pochopitelné.
"Vždyť nikdo k visegrádským státům nepřišel a nediskutoval s nimi," tvrdí Budek. Místo toho jim prý byly zasílány dopisy s výtkami, co všechno dělají špatně. Překonání následků komunismu potřebuje čas, což starší členové EU "zcela podcenili" a nestaraly se o to, jaký je tam opravdový stav věcí, postěžoval si Busek, který je nyní šéfem Ústavu pro podunajský prostor a střední Evropu (IDM).
Rozhodující osobnosti v Evropské unii podle Buseka nevyvodili správné důsledky z rozšíření EU o bývalé komunistické státy. Důležité funkce v Evropské unii obsazují jen Západoevropané a chybí snaha vyhledávat středoevropské osobnosti. Předseda Evropské rady Donald Tusk plní pouze funkci "alibi", domnívá se Busek. Kromě toho se prý v Evropské unii nevěnuje dostatečná pozornost východoevropským jazykům.
Také Rakousko si těchto zemí podle Buseka všímá méně než ještě před 30 lety a tradiční funkci mostu mezi východem a západem plní stále méně. "Vždyť u nás je už senzací, když nová ministryně zahraničí jede osobním vlakem do Bratislavy. Přitom by to měla být samozřejmost," poznamenal Busek s poukazem na nedávnou první zahraniční cestu šéfky rakouské diplomacie Karin Kneisslové.
Kladně vnímá Busek skutečnost, že zemím západního Balkánu byl předběžně přislíben vstup do EU v roce 2025, ale i v tomto ohledu mu chybí "konzistentní představa".
"Nevyhneme se otázce Afriky," upozornil Busek. Zatímco Číňané podle něj ukazují silný zájem o černý kontinent, evropská odpovědnost nesahá ani po Libyi. Posílena musí být pomoc při rozvoji funkčních států nebo spolupráce v oblasti školství, dodal Busek.
Témata: EU, Rakousko, Visegradská čtyřka
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40