Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Západ je arogantní vůči střední Evropě, zlobí se bývalý rakouský vicekancléř Busek

Rakouská vlajka
Rakouská vlajka
Foto: Pixabay

Vídeň - Bývalý rakouský vicekancléř Erhard Busek (76) se domnívá, že arogance starších členů Evropské unie vůči střední Evropě je důvodem hrozícího rozdělení Evropy na východní a západní. V otázce postoje k uprchlíkům Busek lituje toho, že se nehovoří o příčinách a EU údajně chybí strategie.

Busekovi dnes vychází kniha s názvem Mitteleuropa Revisited (Střední Evropa v novém provedení), kterou napsal ve spolupráci s ředitelem vídeňské Diplomatické akademie Emilem Brixem.

"Západoevropané jsou vlastně na cestě k rozdělení Evropy," řekl Busek. Mnoho z toho, co se děje v takzvaných visegrádských státech - tedy Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v Česku - je podle představitele liberálního proudu v ÖVP politováníhodné, ale pochopitelné.

"Vždyť nikdo k visegrádským státům nepřišel a nediskutoval s nimi," tvrdí Budek. Místo toho jim prý byly zasílány dopisy s výtkami, co všechno dělají špatně. Překonání následků komunismu potřebuje čas, což starší členové EU "zcela podcenili" a nestaraly se o to, jaký je tam opravdový stav věcí, postěžoval si Busek, který je nyní šéfem Ústavu pro podunajský prostor a střední Evropu (IDM).

Rozhodující osobnosti v Evropské unii podle Buseka nevyvodili správné důsledky z rozšíření EU o bývalé komunistické státy. Důležité funkce v Evropské unii obsazují jen Západoevropané a chybí snaha vyhledávat středoevropské osobnosti. Předseda Evropské rady Donald Tusk plní pouze funkci "alibi", domnívá se Busek. Kromě toho se prý v Evropské unii nevěnuje dostatečná pozornost východoevropským jazykům.

Také Rakousko si těchto zemí podle Buseka všímá méně než ještě před 30 lety a tradiční funkci mostu mezi východem a západem plní stále méně. "Vždyť u nás je už senzací, když nová ministryně zahraničí jede osobním vlakem do Bratislavy. Přitom by to měla být samozřejmost," poznamenal Busek s poukazem na nedávnou první zahraniční cestu šéfky rakouské diplomacie Karin Kneisslové.

Kladně vnímá Busek skutečnost, že zemím západního Balkánu byl předběžně přislíben vstup do EU v roce 2025, ale i v tomto ohledu mu chybí "konzistentní představa".

"Nevyhneme se otázce Afriky," upozornil Busek. Zatímco Číňané podle něj ukazují silný zájem o černý kontinent, evropská odpovědnost nesahá ani po Libyi. Posílena musí být pomoc při rozvoji funkčních států nebo spolupráce v oblasti školství, dodal Busek.

Témata:  EU Rakousko Visegradská čtyřka

Související

Aktuálně se děje

8:46

Nikdy jim to nezapomenu. Margita promluvil o lékařích, kteří pečovali o Zagorovou

Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.