Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Západním břehu Jordánu byl zastřelen palestinský mladík

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Nábulus - Devatenáctiletý Palestinec byl dnes zastřelen při střetu mezi Palestinci a izraelskými osadníky na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Z vyprovokování incidentu mezi židovskými osadníky s obyvateli sousední palestinské vesnice se navzájem obviňují obě strany. Kromě zabitého mladíka byla zraněna další osoba a podle palestinských úředníků není jasné, zda byli střeleni izraelskými vojáky, kteří na místě zasahovali, nebo osadníky.

V osadách na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, které jsou domovem pro více než 2,6 milionu Palestinců, žije asi 550 tisíc Izraelců.

Napětí v regionu vzrostlo od oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa z počátku prosince, ve kterém uznal sporný Jeruzalém za hlavní město Izraele. Trumpova změna v americké politice rozzlobila Palestince, kteří se snaží o vytvoření nezávislého státu, jenž by zahrnoval východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy.

Témata:  Gaza Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) Jordánsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.