Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ploty na hranicích fungují jen do určitě míry. Co je špatně?

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Foto: Hungarian Government

Budapešť – Migrační krize pokračuje a stále více evropských států se jí snaží bránit uzavřením svých hranic. Některé po vzoru Maďarska také přistoupily k postavení hraničního plotu. Podle analýzy serveru Washington Post ale tato strategie funguje jen do určité míry.

Zoufalství uprchlíků stoupá

Server uvádí, že poté, co Maďarsko postavilo kontroverzní plot a ohlásilo, že těm, kteří se ho pokusí nelegálně překročit, bude hrozit tříletý trest, uprchlíci a hlavně pašeráci okamžitě změnili své trasy, aby vedly přes okolní státy, které v té době zdaleka neměly tak tvrdá opatření.

Nyní ale uzavřely hranice i okolní státy a lidé se tak postupně vrací ke staré trase přes Maďarsko. Server uvádí, že zatímco během posledních několika měsíců nebyl zadržen téměř nikdo, kdo by se přes plot pokusil dostat, během února to bylo 2 500 lidí.

Podle serveru to svědčí o zoufalství uprchlíků, kteří se chtějí do Západní Evropy dostat za každou cenu, a jelikož se ostatní země také uzavřely, nevidí jinou možnost.

Pašeráci dostávají další šanci

Velké množství lidí uvízlo v Řecku – podle posledních údajů přibližně 30 tisíc lidí, z čehož asi 13 tisíc čeká v provizorních kempech na makedonsko-řecké hranici.

Podle humanitárních pracovníků lidí na různých místech na hranicích ubývá. Ačkoliv by to mohlo naznačovat, že to lidé vzdávají, podle serveru se značná část z nich místo toho rozhodla obrátit se na pašeráky, aby jim našli alternativní cestu.

„Jak naznačuje návrat proudu uprchlíků do Maďarska, ploty nejsou zrovna efektivní, pokud je staví všichni," podotýká server.

Erno Simon, mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Budapešti, uvedl: „Maďarský plot evropské problémy neřeší. Na pár měsíců sice migranty přesměroval jinam, ale jak se objevuje více a více překážek, lidé se snaží najít alternativní cesty."

Ploty a uzavřené hranice navíc podle něj povedou k tomu, že se uprchlíci rozptýlí a bude tak velmi těžké je najít a identifikovat, případně jim poskytnout humanitární pomoc. „Čím více hranic se uzavře, tím více si pašeráci budou moci účtovat," dodává.

My vám to říkali

Server poukazuje na fakt, že když maďarský premiér Viktor Orbán v loňském roce stavbu plotu na hranicích ohlásil, většina ostatních evropských lídrů toto rozhodnutí odsoudila. Od té doby se ale situace změnila a k podobným krokům přistupuje stále větší množství států.

Zablokování cesty migrantům se navíc po summitu EU k migrační krizi stalo oficiální politikou EU. Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács to okomentoval tím, že jde čistě o selský rozum. „Evropa zkrátka nemůže převzít zodpovědět za všechny lidi trpící po celém světě," uvedl.

Ohledně faktu, že se uprchlíci vrací k cestě přes Maďarsko, dodal, že řešením bude zvýšení obrany na hranicích. Vláda také podle něj připravuje plány na stavbu plotu na hranicích s Rumunskem. „Cílem je poslat lidem jasnou zprávu, aby nechodili do Maďarska," vysvětlil.

Lidí se ale do Maďarska podle serveru tlačí tolik, že i když jsou zadrženi při pokusu o nelegální překonání hranic, nakonec jsou kvůli přeplněným věznicím stejně propuštěni a mohou tak pokračovat ve své cestě do Rakouska.

Témata:  uprchlíci EU Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Související

Aktuálně se děje

14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy