Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nigérie bude o propuštění 110 dívek zřejmě vyjednávat s radikály z Boko Haram

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
Foto: saharareporters.com

Abuja - O propuštění 110 dívek, které v únoru unesli islamisté z Boko Haram, bude Nigérie spíše vyjednávat a patrně nepoužije k jejich osvobození armádu. S odvoláním na nigerijského prezidenta o tom informovala agentura Reuters.

Islamisté dívky unesli při útoku na internátní školu v obci Dapchi ve státě Yobe na severovýchodě země 19. února.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari strategii probral s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem v metropoli Abuji, která byla posledním zastávkou týdenní cesty šéfa americké diplomacie po pěti afrických zemích.

„Prezident Buhari dodal, že Nigérie na tom, aby únosci dívky propustili bez újmy, spolupracuje s mezinárodními organizacemi a vyjednávači," informoval prezidentův mluvčí.

Podobný počet dívek jako v případě Dapchi je stále nezvěstných i téměř čtyři roky po únosu 276 studentek ze školy v Chiboku. Přes 160 z nich od té doby věznitelům uteklo, nebo byly propuštěny po vyjednávání s vládou.

Skupina Boko Haram se od roku 2009 snaží na severovýchodě Nigérie, v sousedním Čadu, Kamerunu a Nigeru vytvořit stát, kde by se uplatňovalo islámské právo šaría. Povstání připravilo v oblasti Čadského jezera o život na 20.000 lidí a další téměř tři miliony byly nuceny opustit své domovy.

Témata:  Boko Haram Nigérie Muhammadu Buhari

Související

Aktuálně se děje

8:15

Než Kubařová oznámila těhotenství. Co řekla herečka v posledním rozhovoru?

Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Dnes uplyne týden od chvíle, kdy Veronika Khek Kubařová oznámila těhotenství. Fanoušci dopředu nic netušili, možná i kvůli tomu, že sympatická herečka se nedávno objevila v novém televizním seriálu Limity. Právě o tomto počinu mluvila v jednom z posledních velkých rozhovorů. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Pete Hegseth

Komentář

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.