Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italská Liga i Hnutí pěti hvězd jsou proti fiskální politice EU, napadly rozpočtová pravidla

Vlajka Itálie
Vlajka Itálie
Foto: Pixabay

Řím - Liga a protestní Hnutí pěti hvězd (M5S), jež získaly v italských parlamentních volbách překvapivě vysoký počet hlasů, napadly rozpočtová pravidla EU. Třebaže se obě politická uskupení shodují, že úsporná rozpočtová opatření by měla být zrušena, k Bruselu zastávají odlišné pozice.

Liga je nejsilnější stranou vítězné středopravé koalice (celkem asi 37 procent hlasů), M5S volilo zhruba 32 procent voličů. Středolevý blok u voleb propadl a získal pouze 22 procent hlasů.

V úterý nezávisle na sobě šéf Ligy Matteo Salvini i předseda M5S Luigi Di Maio uvedli, že rozpočtové pravidlo EU, které stanovuje strop rozpočtového deficitu na tři procenta HDP, brzdí hospodářský růst Itálie a mělo by být změněno.

"Co se týče deficitu, všichni nyní, zdá se, souhlasí s tím, že toto pravidlo by se mělo revidovat a nahradit. Teď se budeme věnovat tomu, jak to provést," řekl Di Maio novinářům v Římě. Salvini téhož dne v Evropském parlamentu ve Štrasburku uvedl, že rozpočtové pravidlo "je jedním z těch předpisů sepsaných u stolu, které budeme rádi dodržovat, pokud se díky nim lidem žije lépe; máme-li ale kvůli tomu propouštět (zaměstnance) a zavírat (podniky) a vede-li takové pravidlo k nestabilitě, pak jej dodržovat nebudeme".

Salvini označuje unii za "ničitele" a pokud to bude politicky možné, chce odstoupit od eura. Během volební kampaně dokonce hrozil italexitem. Di Maio si ovšem přeje euro zachovat a stejně tak i dobré vztahy s Bruselem, napsala agentura Reuters.

"Ty euroskeptické tendence jsou reálné v tom, že lidé jsou opravdu naštvaní, hledají obětního beránka a EU je pro ně naprosto ideálním terčem. Na druhou strany na severu (Itálie) je spousta firem, které díky obchodu s EU zbohatly. Podnikatelé a bohatí lidé vědí, že se jim EU vyplatí, takže nevím, kam to povede, podle mě se ta rétorika teď trochu zklidní," řekl ČTK italský novinář Andreas Pieralli.

Evropská unie a Itálie se podle něj drží vzájemně v šachu. "Finanční pád Itálie by byla katastrofa pro celý kontinent, je to stále třetí největší ekonomika (eurozóny). Italský strojírenský průmysl je hned druhý v EU po Německu. Itálie má sice 2,3 bilionu eur dluhu (58,6 bilionu Kč), ale zároveň má čtyřikrát větší soukromé bohatství (než Německo). Problém je, že ty soukromé peníze jsou všelijak ukryté a neproudí v systému. Takže s tím euroskepticismem to nebude tak žhavé, ale jistě lze očekávat, že Itálie bude tlačit, možná společně s dalšími jižními státy, na uvolnění fiskálních pravidel," poznamenal Pieralli.

Témata:  Itálie Hnutí pěti hvězd EU volby v Itálii Matteo Salvini

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.