Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za náznak o spolupráci se Sýrií byla novinářka tvrdě potrestána

Turecko, ilustrační foto
Turecko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ankara – Arzu Jildizová, turecká novinářka, byla potrestána za to, že informovala o údajných dodávkách zbraní do Sýrie. Jak pro server Al Monitor informovala turecká novinářka Sibel Hurtasová, která se soustředí na problematiku lidských práv a je držitelkou několika ocenění za svou novinářskou práci, její trest zahrnuje i odnětí rodičovských práv.

Tajemná dodávka do Sýrie

Celá aféra se točí ohledně zadržených nákladních vozidel, které v lednu 2014 z jihu země směřovaly do Sýrie. Ačkoliv na vozidla soud vydal příkaz k prohlídce, lidé v nich se následně identifikovali jako členové Národní zpravodajské organizace (MIT) a prohledání neumožnili.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdil, že vozy přepravovaly humanitární pomoc, ale podle Hurtasové „ tím nikdo příliš přesvědčen nebyl. Všichni zástupci soudu a bezpečnostních složek, kteří byli do pokusu o prohledání zapojeni, jsou nyní za mřížemi," uvádí.

Odsouzeno bylo také několik novinářů kvůli tomu, že o incidentu informovali. „Ačkoliv byli o tři měsíce později propuštěni, tento měsíc byli opět uvězněni kvůli vyzrazení státních tajemství. Další novinář, Fatih Jagmur, zatím stojí před soudem," tvrdí Hurtasová.

Jildizová pak byla za své reportáže o incidentu a následných událostech odsouzena k 20 měsícům vězení. Jak ale Hurtasová varuje, krom toho také soud rozhodl o tom, že jí zabrání ve využívání „určitých práv".

Trest na dětech

Její právník, Alp Deger Tanriverdi, vysvětlil, co přesně toto rozhodnutí znamená. „Řeknu vám to nejdůležitější: toto rozhodnutí zbavuje Arzu Jildizovou jejích mateřských práv. Nemůže registrovat své děti do školy, otevírat jim bankovní účty a dělat jejich jménem podobné věci. Dokonce s nimi ani nemůže vycestovat do zahraničí."

„Jildizová měla ve skutečnosti původně dostat podmínku, protože dříve nebyla z ničeho usvědčena," vysvětluje dále Tanriverdi. „Takové bylo její právo. A přesto soud svévolně rozhodl na základě toho, že čin spáchala vědomě, což s sebou automaticky neslo rozhodnutí o tom, zbavit ji těchto práv. Soud od tohoto rozhodnutí také mohl upustit."

„Toto omezení se zakládá na této logice: ‚Vědomě jste spáchali zločin, takže jste vinni i před společností. A proto nesmíme dovolit, abyste měli špatný vliv na své děti.' Takový je záměr tohoto dodatku, ale soud ho přesto na Jildizovou použil – aby ji ponížil," tvrdí Tanriverdi.

Úmyslné ponížení?

Sama Jildizová je rozhodnutím soudu pobouřena. „Mám dvě děti – jednomu je šest a půl roku, druhému pouze čtyři měsíce. Myslím si, že soud toto rozhodnutí učinil záměrně a s vědomím, že jsem matka dvou děti – aby mě více zranil," uvedla. „Mé děti jsou můj celý svět. Co jiného mi ještě zbývá? Soud nyní tvrdí, že na ně nemám žádné právo, nemůžu je registrovat do školy a cestovat s nimi do zahraničí. Co mě bolí ještě víc, je, že zákaz, který soud neuvaluje ani na lidi, kteří děti zneužívají a znásilňují, se ukládá novinářovi."

Hurtasová varuje, že jde jen o další krok směrem k útlaku novinářů v Turecku. „S případem Jildizové se hranice zastrašování posunuly ještě dále. Ohrožují rodičovská práva novinářů a podkopávají jejich postavení ve společnosti tváří tvář státu," dodává.

Témata:  Turecko novináři děti

Související

Aktuálně se děje

10:12

Zimní počasí zase ustoupí podzimu. Oteplení je za rohem

Listopadová zimní epizoda končí. Sobota je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jejím posledním dnem. Loučení je to stylové. Přes noc totiž mrzlo a na řadě míst i padal sníh v nížinách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy