Ankara – Arzu Jildizová, turecká novinářka, byla potrestána za to, že informovala o údajných dodávkách zbraní do Sýrie. Jak pro server Al Monitor informovala turecká novinářka Sibel Hurtasová, která se soustředí na problematiku lidských práv a je držitelkou několika ocenění za svou novinářskou práci, její trest zahrnuje i odnětí rodičovských práv.
Tajemná dodávka do Sýrie
Celá aféra se točí ohledně zadržených nákladních vozidel, které v lednu 2014 z jihu země směřovaly do Sýrie. Ačkoliv na vozidla soud vydal příkaz k prohlídce, lidé v nich se následně identifikovali jako členové Národní zpravodajské organizace (MIT) a prohledání neumožnili.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdil, že vozy přepravovaly humanitární pomoc, ale podle Hurtasové „ tím nikdo příliš přesvědčen nebyl. Všichni zástupci soudu a bezpečnostních složek, kteří byli do pokusu o prohledání zapojeni, jsou nyní za mřížemi," uvádí.
Odsouzeno bylo také několik novinářů kvůli tomu, že o incidentu informovali. „Ačkoliv byli o tři měsíce později propuštěni, tento měsíc byli opět uvězněni kvůli vyzrazení státních tajemství. Další novinář, Fatih Jagmur, zatím stojí před soudem," tvrdí Hurtasová.
Jildizová pak byla za své reportáže o incidentu a následných událostech odsouzena k 20 měsícům vězení. Jak ale Hurtasová varuje, krom toho také soud rozhodl o tom, že jí zabrání ve využívání „určitých práv".
Trest na dětech
Její právník, Alp Deger Tanriverdi, vysvětlil, co přesně toto rozhodnutí znamená. „Řeknu vám to nejdůležitější: toto rozhodnutí zbavuje Arzu Jildizovou jejích mateřských práv. Nemůže registrovat své děti do školy, otevírat jim bankovní účty a dělat jejich jménem podobné věci. Dokonce s nimi ani nemůže vycestovat do zahraničí."
„Jildizová měla ve skutečnosti původně dostat podmínku, protože dříve nebyla z ničeho usvědčena," vysvětluje dále Tanriverdi. „Takové bylo její právo. A přesto soud svévolně rozhodl na základě toho, že čin spáchala vědomě, což s sebou automaticky neslo rozhodnutí o tom, zbavit ji těchto práv. Soud od tohoto rozhodnutí také mohl upustit."
„Toto omezení se zakládá na této logice: ‚Vědomě jste spáchali zločin, takže jste vinni i před společností. A proto nesmíme dovolit, abyste měli špatný vliv na své děti.' Takový je záměr tohoto dodatku, ale soud ho přesto na Jildizovou použil – aby ji ponížil," tvrdí Tanriverdi.
Úmyslné ponížení?
Sama Jildizová je rozhodnutím soudu pobouřena. „Mám dvě děti – jednomu je šest a půl roku, druhému pouze čtyři měsíce. Myslím si, že soud toto rozhodnutí učinil záměrně a s vědomím, že jsem matka dvou děti – aby mě více zranil," uvedla. „Mé děti jsou můj celý svět. Co jiného mi ještě zbývá? Soud nyní tvrdí, že na ně nemám žádné právo, nemůžu je registrovat do školy a cestovat s nimi do zahraničí. Co mě bolí ještě víc, je, že zákaz, který soud neuvaluje ani na lidi, kteří děti zneužívají a znásilňují, se ukládá novinářovi."
Hurtasová varuje, že jde jen o další krok směrem k útlaku novinářů v Turecku. „S případem Jildizové se hranice zastrašování posunuly ještě dále. Ohrožují rodičovská práva novinářů a podkopávají jejich postavení ve společnosti tváří tvář státu," dodává.
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30