Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Srbsko je připraveno ke kompromisu o Kosovu, oznámil prezident Vučič

Srbská vlajka
Srbská vlajka
Foto: Pixabay

Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes v Bělehradu jednal se zástupcem americké diplomacie Wessem Mitchellem. Prohlásil, že Srbsko je připraveno ke kompromisu ohledně Kosova.

"Největší překážkou na naší cestě do Evropské unie je situace Kosova. Proto je Srbsko připraveno diskutovat o možných kompromisech," řekl Vučić. "Můžeme přijmout pouze kompromis (...), ne ponížení našeho národa," dodal.

Mitchell se na ministerstvu zahraničí zabývá evropskými záležitostmi a podle agentury AP uvedl, že Spojené státy chtějí spory na západním Balkáně pomoci vyřešit. Nyní je k tomu podle něj mimořádně vhodná doba. Před Srbskem Mitchell navštívil Kosovo a Makedonii. Vučić v prosinci agentuře Bloomberg sdělil, že do dubna předloží návrh urovnání vztahů s Kosovem.

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila s podporou Západu jednostrannou nezávislost na Srbsku 17. února 2008. Bělehrad, zaštítěný Moskvou, ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv hlavně na severu země, kde žije srbská menšina.

Vučić dříve tvrdil, že kosovští vůdci chtějí na Srby v Kosovu zaútočit. Kosovský prezident Hashim Thaçi zase vyjádřil obavu, že Srbsko má v plánu obsadit část severního Kosova.

Témata:  Srbsko Kosovo Aleksandr Vučič

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.