Londýn/Brusel - V Británii vznikne nové středisko protichemické obrany, do kterého vláda investuje 48 milionů liber (1,4 miliardy korun). Ke kauze Sergeje Skripala se dnes vyjádřilo i NATO. Použití vojenské nervové látky k pokusu o vraždu dvojitého agenta v Británii je podle Jense Stoletenberga nepřijatelné a nemá v civilizovaném světě místo.
Skripala a jeho dceru Juliji otrávili v jihoanglickém Salisbury 4. března. Oba jsou nadále v nemocnici v kritickém stavu.
Nové protichemické středisko vznikne ve vojenském výzkumném zařízení v Porton Down, které se nachází necelých deset kilometrů severovýchodně od města Salisbury. Látku Novičok vyvinutou v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu identifikovali po útoku na Skripalovi právě vědci z laboratoří v Porton Down.
"Investujeme 48 milionů liber do nového střediska obrany proti chemickým zbraním, abychom zachovali své vedení na poli chemické analýzy a obrany," uvedl britský ministr obrany Gavin Williamson. "Pokud bychom pochybovali o ohrožení našich obyvatel Ruskem, stačí se podívat na šokující příklad bezohledného útoku v Salisbury," dodal ministr. Zároveň ale upozornil, že si je vědom, že "chemická hrozba nevychází jen z Ruska".
Kromě vybudování nového protichemického střediska dnes Williamson rovněž avizoval, že tisíce britských vojáků dostanou možnost očkovat se proti sněti slezinné (antraxu). Vakcinace bude dobrovolná.
Generální tajemník NATO připomněl, že útok se udál v situaci "bezohledného chování" Ruska v posledních letech. Zmínil anexi Krymu, kterou země NATO mají za ilegální, ruskou podporu separatistům na východě Ukrajiny, vojenskou přítomnost ruských sil na moldavském a gruzínském území, ruské vměšování do dění v Černé Hoře i jinde na západním Balkáně či ruské pokusy podkopat demokratické volby a instituce.
Rusko podle Stoltenberga v minulém desetiletí modernizovalo své ozbrojené síly a výrazně do nich investovalo. Vyvíjelo nové zbraně, včetně nukleárních. "Rusko ve své vojenské doktríně i cvičeních integrovalo konvenční a nukleární válku," upozornil. Alianční reakce podle něj zůstává "pevná, obranná a proporční". NATO nebude Rusku odpovídat "tankem na tank, raketou na raketu či dronem na dron".
"Nechceme novou studenou válku a nepřejeme si být zataženi do nových závodů ve zbrojení," upozornil Stoltenberg. Takové závody nemají podle něj vítěze, jsou jen drahé a nebezpečné. "Ale ať tu nejsou pochyby: NATO bude bránit všechny spojence proti libovolnému nebezpečí," řekl. Aliance má podle něj k dispozici potřebné konvenční síly, ale i bezpečný a efektivní jaderný odrazovací prvek.
"Použitá látka je jednou z nejtoxičtějších, co kdy byly vyvinuty," poznamenal k britskému incidentu Stoltenberg. Severoatlantická rada už o situaci jednala ve středu. Spojenci vyjádřili solidaritu s Británií, nabídli jí podporu při vyšetřování a vyzvali Rusko, aby odpovědělo na otázky Londýna ohledně celé věci. "NATO vnímá každé použití chemické zbraně jako hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti," poznamenal Stoltenberg.
Témata: Sergej Skripal, NATO (Severoatlantická aliance), Rusko, Velká Británie
Související
21. září 2021 13:20
9. října 2019 12:42
2. srpna 2019 16:06
26. července 2019 17:14
4. března 2019 15:44
16. listopadu 2018 19:19