Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sarkozy je obviněn a pod soudním dohledem

Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy
Foto: France24.com

Paříž - Francouzská justice dnes po dvoudenním výslechu předběžně obvinila bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho z toho, že v roce 2007 nezákonně financoval z libyjských peněz svou předvolební kampaň.

Také na něho uvalila soudní dohled, uvedl server deníku Le Monde. Za současného stavu ale stále ještě není jisté, zda třiašedesátiletý Sarkozy nakonec stane před soudem.

Dohled může podle francouzského práva zahrnovat mimo jiné omezení pohybu až domácí vězení. Jeho porušením se dotyčný vystavuje riziku uvalení vazby. Důvodem soudního dohledu je snaha zabránit stíhanému ovlivňovat další vyšetřování.

Sarkozy, který jakékoli provinění popírá, čelí podle agentury AFP obvinění z přijetí úplatku, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků. Je podezřelý, že peníze obdržel od tehdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Pro Sarkozyho, který byl hlavou státu v letech 2007-2012, jde o již třetí obvinění v kauze související s jeho politickou kariérou.

Témata:  Nicolas Sarkozy Francie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.