Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie nedokáže chránit ruské občany na svém území, tvrdí Moskva

Ruská vlajka
Ruská vlajka
Foto: Pixabay

Moskva – Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Británie není schopná chránit bezpečnost ruských občanů v zemi. Poukazuje například na otravu někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka, podivnou sebevraždu miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského, vraždu jeho přítele Nikolaje Gluškova či nedávnou otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.

V dnešním prohlášení to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Zároveň sdělilo, že nezájem Londýna objasnit Skripalovu otravu ukazuje na to, že za případem mohou stát britské tajné služby. „Londýn jednal v rozporu se všemi normami mezinárodního práva a etiky a dokonce i proti zdravému rozumu. Londýn obvinil Rusko z otravy ruských občanů bez předložení jakýchkoli důkazů a uceleného obrazu zločinu," uvedlo dnes ruské ministerstvo zahraničí.

Zároveň připomnělo sérii vražd či kontroverzních úmrtí Rusů v Británii s tím, že je očividné, že Spojené království na svém území nedokáže zajistit ruským občanům bezpečnost. Ve výčtu mrtvých v Británii Moskva zmínila i původem gruzínského opozičního politika a bohatého podnikatele Badriho Patarkacišviliho obchodně činného v Rusku, který v roce 2008 náhle zemřel, či nečekaný skon podnikatele Alexandra Peperpiličného.

Šéfka britské vlády Theresa Mayová v parlamentu prohlásila, že za útokem na Skripala je Rusko, které použití nervové látky nařídilo, nebo umožnilo, aby se k toxické substanci dostal někdo jiný. Moskva odpovědnost odmítá.

Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení rovněž obviňuje Británii za to, že zatajuje klíčová fakta o útoku na Skripala, mimo jiné i počet osob zasažených nervovou látkou. Jako podivné ministerstvo označilo aktivity v britském výzkumném komplexu Porton Down, který se nachází nedaleko Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera tento měsíc otráveni.

Místo snahy případ objasnit se Londýn podle Moskvy zaměřil na to, aby rozšířil obvinění Ruska. V této souvislosti ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že Rusko na svých hranicích registruje účelové vyvolávání napětí a také demonstrace cizí vojenské síly.

Bývalý ruský tajný agent Litviněnko, který je v prohlášení ministerstvo rovněž uveden, zemřel v Británii v listopadu 2006 na otravu radioaktivním poloniem. Před smrtí ze své vraždy obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, které ale Rusko odmítlo vydat.

Tvrdý kritik Kremlu Berezovskij byl v roce 2013 nalezen ve svém londýnském bytě oběšený, řada lidí verzi o sebevraždě ale nevěří. Jedním z takových byl i Gluškov, kterého zatím neznámý vrah letos v březnu uškrtil.

Témata:  Rusko Velká Británie Alexander Litviněnko Sergej Skripal

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tereza Ramba má být z nejhoršího venku. První informace o diagnóze

Mezi hvězdy šoubyznysu, které letos na podzim skončily v nemocnici, se nejnověji zařadila Tereza Ramba. O přesné podstatě svých problémů se nezmínila, fanouškům nicméně vzkázala, že je z nejhoršího venku. Jak zní její diagnóza? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy