Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Assange je bez internetu, ekvádorská vláda ho odstřihla

Vlajka Ekvádor
Vlajka Ekvádor
Foto: Pixabay

Quito/Londýn - Ekvádorská vláda zablokovala přístup k internetu zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Ten kvůli obavám z vydání do USA žije už téměř šest let na ekvádorské ambasádě v Londýně. K tomu kroku vláda přistoupila ekvádorská vláda podle místního deníku El Comercio proto, že Assange porušil dohodu z loňského prosince.

Informovala o tom dnes agentura EFE s odvoláním na mluvčí ekvádorské vlády. Vláda v prohlášení uvedla, že počítačový expert Assange byl odpojen od internetu v úterý.

V prosincové dohodě se podle vlády Assange písemně zavázal, že nebude veřejně publikovat komentáře, které by mohly znamenat vměšování do záležitostí jiných států. Jaké komentáře vedly k tomuto opatření, vláda v prohlášení neuvedla. 

V prohlášení ekvádorské vlády se také uvádí, že Assange svými příspěvky na sociálních sítích "ohrozil dobré vztahy, která má Ekvádor s Británií a ostatními zeměmi Evropské unie i dalšími státy". Assange má od prosince ekvádorské občanství, už v roce 2012 mu tamní vláda udělila politický azyl.

Ekvádorská vláda zintenzivnila loni úsilí, aby Assangeův případ vyřešila a dostala ho ze své ambasády v Londýně. Vláda se snažila získat prostředníka (třetí zemi či nezávislou osobu) pro řešení tohoto případu. Ekvádor se podle ministryně zahraničí Maríe Espinosaové pokoušel dostat Assange z ambasády tak, že po udělení občanství požádal Británii o přiznání diplomatického statusu, což Británie odmítla.

Podle argentinského serveru Infobae odstřihl Ekvádor od internetu Assange na ambasádě už jednou v říjnu 2016. Učinil tak poté, co server WikiLeaks odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů americké Demokratické strany. Ukradená pošta mimo jiné obsahovala části staršího projevu americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se přimlouvala za podporu finančníků z Wall Street.

Nyní šestačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor poskytl politický azyl. Australský programátor se na velvyslanectví ukryl kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu. Britský soud letos zamítl stížnost Assangeových advokátů na britský zatykač a rozhodl, že zatykač zůstává v platnosti. 

Témata:  Julian Assange Ekvádor

Související

Aktuálně se děje

20. července 2025 12:18

Šéf firmy Astronomer po skandálu z koncertu Coldplay rezignoval

Andy Byron, donedávna výkonný ředitel technologické společnosti Astronomer, rezignoval na svou funkci poté, co se na veřejnost dostalo video, na němž byl během koncertu Coldplay přistižen při intimnostech s kolegyní Kristin Cabot. Incident, který okamžitě obletěl internet, vyvolal obrovskou vlnu pozornosti a pobouření – nejen kvůli samotnému chování, ale především kvůli tomu, že oba aktéři skandálu jsou vdaní či ženatí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy