Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin, Erdogan a Rúhání na summitu v Ankaře jednají o syrské krizi

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Foto: NATO

Ankara - V Ankaře začal summit prezidentů Turecka, Ruska a Íránu. Jednají o bezpečnostních zónách v Sýrii, posledním vývoji v Afrínu a východní Ghútě a také o politické obnově Sýrie či podobě nové ústavy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před summitem jednal se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. V úterý se Erdogan podobně setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Všichni tři státníci jsou v pravidelném kontaktu, naposledy společně jednali loni v listopadu v letovisku Soči, které navštívil i syrský prezident Bašár Asad. Zatímco Rusko a Írán podporují Asadův režim, Turecko stojí na straně protirežimních povstalců.

"Írán je přesvědčen, že přítomnost cizích sil v Sýrii, které k tomu neoprávnila syrská vláda, je nezákonná a musí skončit," citovala v úterý íránská státní televize Rúháního, který přitom podle agentury Reuters narážel na Turecko a Spojené státy.

Turecko spustilo vojenskou ofenzivu na severozápadě Sýrie proti kurdským milicím YPG a chce postupovat dále na severovýchod země. Damašek tuto operaci označil za neoprávněnou invazi.

Témata:  Vladimír Putin Recep Tayyip Erdogan Hasan Rúhání Sýrie Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.