Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká odveta za Dúmu bude masivnější než loňský útok, spekuluje tisk

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Washington - Podle listu The New York Times se americký prezident Donald Trump a jeho poradci domnívají, že jenom důrazná ukázka síly odradí syrský režim od dalšího použití chemických bojových prostředků.

Odveta se plánuje za sobotní útok na Dúmu u Damašku, kde při údajném nasazení chemických zbraní zahynulo přes 40 lidí. Opozice útok připsala Damašku, což popírá nejen syrská vláda, ale i spojenecké Rusko.

Útok na Sýrii, který plánuje americká administrativa, bude masivnější než loňská odveta za syrský chemický útok na Chán Šajchún, kdy bylo z amerických letadlových lodí ve Středozemním moři vypáleno na Sýrii 59 řízených střel. Poškodily letovou dráhu a hangáry na základně Šajrát, odkud podle USA startovaly syrské stroje s chemickými bombami. Škody byly ale rychle odstraněny.

Tentokrát podle listu The Guardian připadají jako nejpravděpodobnější cíle v úvahu syrské letecké základny a letecký park syrské armády, který tvoří 265 vojenských letadel.

Syrská armáda představuje vyšší ligu ve srovnání s protivníky, proti nimž bojuje americká armáda například v Afghánistánu nebo v Somálsku. Sýrie má protiletadlovou obranu, schopnou sestřelit útočící stroje. Proto zřejmě USA nebudou chtít poslat k útokům na syrské základny letadla s americkými nebo francouzskými piloty a riskovat jejich sestřelení. Pentagon spíše znovu uvažuje o střelách odpalovaných z vojenských plavidel.

Michèle Flournoyová, která pracovala v administrativě Trumpova předchůdce, řekla, že v Bílém domě teď na jedné straně chtějí, aby byl útok masivnější než ten loňský, ale na druhé se nehodlají zaplést do trvalejších bojů. "Rozhodnou se buď pro jeden masivní útok nebo pro několik menších," řekla.

David Gordon z administrativy prezidenta George Bushe řekl, že Bílý dům nyní zvažuje, co syrského prezidenta opravdu oslabí. "Chtějí narušit jeho arzenál, ale myslím, že to bude zase jeden útok - možná ve dvou vlnách, ale ne trvalejší útočení," tvrdí Gordon.

The Guardian připomíná, že USA mají ve východním Středomoří námořní bojovou skupinu vyzbrojenou řízenými střelami. Dále pak vojenská letadla v Kataru a letadlové lodě v Perském zálivu, určené k útokům na Islámský stát. Nebudou ale zřejmě chtít riskovat přelety nad Irákem a Saúdskou Arábií, takže využití raket a útok ze západu se jeví pravděpodobnější.

Témata:  U.S. ARMY U.S. Navy Sýrie

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.