reklama

"Máme informace, že Rusové patrně navštívili místo útoku (v Dúmě). Obáváme se, že tam mohli manipulovat s důkazy tak, aby zmařili snahu mise OPCW o efektivní vyšetření události," uvedl americký vyslanec při OPCW Kenneth Ward.

Jeho britský kolega Peter Wilson podle Reuters konstatoval, že organizace od roku 2014 zaznamenala v Sýrii přes 390 údajných útoků zakázanými chemickými zbraněmi.

K jednání OPCW se dnes podle Reuters vyjádřila také Evropská unie, která vyzvala Rusko a Írán, aby využily svého vlivu na syrskou vládu a pomohly zabránit dalším chemickým útokům.

Ruská ambasáda v Haagu dnes na twitteru také odsoudila sobotní úder západní koalice na Sýrii, který byl odvetou za incident v Dúmě. Při něm 7. dubna zahynuly desítky lidí, podle Západu při něm syrský režim použil chlor i sarin.

Experti z OPCW 14. dubna přijeli do Damašku, kde s představiteli syrské vlády a bezpečnostních složek hovořili o nadcházejícím vyšetřování, napsal dnes syrský list Al-Vatan. V Dúmě podle listu plánují zástupci OPCW zůstat do středy a před odjezdem z Damašku pošlou OSN předběžnou zprávu z vyšetřování.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama