Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaký jed byl použit k útoku na Skripala? Bylo jej málo a byl v tekuté formě, říkají Britové

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Londýn - Chemická látka, která byla použita k otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, byla v tekuté formě. S odvoláním na informace ministerstva životního prostředí a zemědělství, které bylo pověřeno dekontaminací, o tom dnes informoval portál BBC. Dříve se spekulovalo, že jed měl formu prášku. Británie tvrdí, že Skripalovi byli počátkem března v jihoanglickém Salisbury otráveni nervovou látkou novičok a že za útokem stojí Rusko, Moskva obvinění odmítá.

Novičok je považován za mimořádně toxickou látku. Několik vědců včetně ruských uvedlo, že kontakt s ní není možné přežít bez trvalých následků. Podle informací lékařů již Skripal není v kritickém stavu a jeho dcera byla mezitím propuštěna z nemocnice. Podle informací BBC bylo k útoku použito jen velmi malé množství novičoku v podobě kapaliny.

V Salisbury nyní začala rozsáhlá dekontaminace, která se bude týkat devíti míst. Podílet se na ní bude 200 vojáků, potrvá několik měsíců a bude stát miliony liber.

K dekontaminaci budou použity žíraviny. Čištění se týká například Skripalova domu, ambulance a některých částí města, například restaurace a také hospoda, kde Skripalovi osudného dne pobývali. Odstraněna bude i tráva z postižené oblasti, která bude spolu s dalšími věcmi spálena.

Témata:  Velká Británie Sergej Skripal chemikálie Rusko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.