Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové a Syřané povolili, pustili vyšetřovatele do Dúmy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Damašek - Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes vjeli do syrské Dúmy, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna. Čekali na povolení vstupu několik dní v Damašku. O jejich vstupu do Dúmy, která leží východně od Damašku, informovaly syrské státní sdělovací prostředky, sama OPCW zatím nikoli.

"Experti na chemické zbraně vstoupili do Dúmy," oznámila syrská agentury SANA. USA, Francie a několik dalších zemí obvinily syrský režim a spojenecké Rusko, že se snaží vyšetření útoku znemožňovat.

Tým OPCW je v Damašku od soboty, ale Rusko a syrská vláda tvrdily, že do Dúmy zatím z bezpečnostních důvodů nemohou. Moskva i Damašek ale také sdělily, že si přejí, aby byla událost vyšetřena. Podle Ruska žádný útok nebyl a okolnosti kolem něj byly zinscenovány. USA se obávají, že Rusko na místě důkazy zničilo.

V Dúmě ve východní Ghútě byl 7. dubna spáchán útok, při němž syrská armáda podle opozičních zdrojů použila chemické zbraně, které zabily přes 40 lidí. Spojené státy a jejich spojenci z nasazení zakázaných bojových látek viní syrskou vládu a jejího spojence Rusko a připomínají, že Moskva se v roce 2013 zaručila, že Damašek svůj chemický arzenál zničí. Syrská vláda i Rusko obvinění z chemického útoku odmítají.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder na syrské cíle, které podle nich sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel.

Témata:  chemické zbraně Sýrie Rusko

Související

Aktuálně se děje

28. prosince 2025 16:10

Varovný vzkaz ruského ministra Lavrova. Evropa se musí mít na pozoru

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy