Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Indii schválili trest smrti za pohlavní zneužívání malých dětí

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dillí - Indická vláda dnes schválila výnos, podle kterého je možné osobu usvědčenou ze sexuálního zneužívání dětí mladších 12 let odsoudit k trestu smrti.

Nařízení podepsal šéf kabinetu Naréndra Módí, do šesti měsíců ho musí schválit parlament a podepsat prezident. Mezitím je výnos i přesto právně platný, napsala agentura AP.

Vláda novým nařízením reaguje na vlnu protestů, která zemí otřásla po nedávném znásilnění a zabití osmileté dívky na severozápadě Indie a několika dalších brutálních případech.

Výnos dále zpřísňuje tresty pro osoby usvědčené ze znásilnění dívek mladších 16 let. Těm podle agentury Reuters nově hrozí minimálně 20 let za mřížemi, což je až dvojnásobně více. Osobám usvědčeným z násilí na dospělých ženách hrozí místo sedmi deset let vězení.

Násilí na ženách se v Indii rozmáhá, přestože v roce 2013 byly přijaty přísnější zákony. Stalo se tak po znásilnění studentky, kterého se v prosinci 2012 dopustila v autobuse projíždějícím Dillí skupina mužů. Do ulic tehdy na protest vyšly stovky tisíc lidí, kteří požadovali přísnější legislativu.

Témata:  Indie pohlavní zneužívání dětí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.