Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Civilní letoun SAE se ve vzduchu vyhýbal katarským stíhačkám

Emirates Air
Emirates Air
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Dubaj - Civilní letoun mířící do Bahrajnu s 86 cestujícími byl dnes přinucen k úhybnému manévru, když mu zkřížily cestu katarské stíhačky. Informovala o tom agentura pro civilní letectví Spojených arabských emirátů. Jaké aerolince letoun patřil, však SAE neoznámily. Katar se zatím k incidentu nevyjádřil.

Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt loni v červnu oznámily, že s Katarem přerušují diplomatické styky, a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu.

Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a udržuje úzké vztahy s Íránem, který je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie. Katar obvinění odmítá a tvrdí, že okolní státy proti němu plánují vojenskou intervenci. V oblasti obrany proto uzavřel v uplynulých měsících dohody s USA, Francií, Itálií a Británií.

Nejde o první případ ohrožení civilní dopravy nad těmito arabskými státy. Podobný případ se stal koncem března, kdy se podle SAE dvě katarské stíhačky dostaly do nebezpečné blízkosti dvou civilních letadel ze Spojených arabských emirátů. Katar tehdy tvrzení SAE popřel a naopak emiráty obvinil z narušování katarského vzdušného prostoru.

Témata:  Spojené arabské emiráty Emirates Air

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.