Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínský tisk propírá Česko? Došlo i na Miloše Zemana

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Peking – Masivní čínské investice do Česka se nikdy nekonaly. Alespoň ne v té podobě, v jaké je sliboval český prezident Miloš Zeman. Naopak, Zeman se nedávno stal nedobrovolným aktérem dramatu kolem čínského oligarchy Jie Ťien-ming a jeho zmizení, následného nalezení a uvěznění.

Prezident Miloš Zeman v minulosti opakovaně proklamoval, že by se Česká republika měla snažit přilákat čínské investory. Sám se o to pokusil několikrát. V čínské státní televizi dokonce prohlásil, že se do Číny jezdí učit stabilizovat společnost, za což v Česku sklidil vlnu kritiky. Masivní čínské investice se ale nakonec stejně nekonaly.

Zeman během předvolební prezidentské kampaně čelil s ohledem na čínský vliv v Česku celé řadě otázek. Novináři i protikandidáti se tehdy pídili po konkrétních výsledcích prezidentem prosazované „ekonomické diplomacie“. Zeman se několikrát dostal do úzkých a musel si pomoci různými úhybnými manévry, například když memorandum o dodávce traktorů vydával za hotovou smlouvu.

Asi nejznámější čínskou investicí v ČR se tak stal nákup fotbalové Slávie. Fanouškům sešívaných ale počátkem letošního roku silně zatrnulo, když byl v Číně zatčen čelný představitel firmy CEFC Jie Ťien-ming. Ten byl mimo jiné také poradcem prezidenta Zemana. Čínský režim jej uvěznil za údajnou ekonomickou kriminalitu. Objevily se informace že Jie Ťien-ming měl dokonce uplatit několik afrických státníků, aby se na oplátku stal jejich poradcem.

O aktuálním vývoji v kauze okolo CEFC teď informuje čínský deník South China Morning Post. Ten připomíná že čínská státní firma Citic převezme evropské investice, jež provedla právě Jie Ťien-mingova firma. Ta se v důsledku jeho zatčení ocitla v problémech.

Čínský Post dále uvádí, že firma CEFC patřila mezi průkopníky takzvaného „rudého kapitalismu“. Jako rudý kapitalismus je označován stav, kdy čínské „komunistické“ firmy fungují za pomoci ryze kapitalistických praktik a řídí se striktně kapitalistickými pravidly.

Čínské médium zmínilo i Miloše Zemana. Připomnělo, že ve čtvrtek český prezident podepsal se zástupci firmy Citic takzvané „memorandum porozumění“. Na základě něho Číňané české hlavě státu oznámili, že firma Citic přebírá 49% akcií firmy CEFC. Většinový podíl (51%) tak nadále zůstane v rukou Jie Ťien-ming. Jeho další osud je ale v této chvíli nejasný.

Témata:  Miloš Zeman CEFC Čína

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.