Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mexický prezidentský kandidát chce zatočit s kriminálníky, navrhuje zlodějům sekat ruce

Mexiko, ilustrační foto
Mexiko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Mexiko - Uchazeči o úřad mexického prezidenta zatím nepředložili reálná řešení, jak se vypořádat s vysokou kriminalitou, která je spolu s korupcí hlavním tématem předvolební kampaně v této nejlidnatější španělsky mluvící zemi. V první předvolební debatě, která se vysílala v neděli, jeden z kandidátů zcela vážně navrhl, aby se zlodějům sekaly ruce. Favorit voleb, které se konají 1. července, vidí podle deníku El País jako možné řešení kriminality v zemi částečnou amnestii.

S návrhem amnestie přišel levicový politik Manuel López Obrador (64), který si v průzkumech drží velký náskok před kandidátem koalice pravého středu Ricardem Anayou (39). "Amnestie neznamená beztrestnost. Musíme ale hledat příčiny násilí," řekl López Obrador, aniž svůj návrh blíže vysvětlil. Podle něj je nutné "hovořit se všemi", aby byl problém kriminality v Mexiku vyřešen.

S radikálním řešením přišel v neděli v televizní debatě nezávislý kandidát Jaime Rodríguez Calderón, který má westernovou přezdívku "El Bronco". "Měli bychom sekat ruce těm, kteří kradou. Je to takto prosté," řekl v debatě Rodríguez k údivu přítomných. Na dotaz užaslé moderátorky Denise Maerkerové, zda to myslí vážně, odpověděl že ano.

Šedesátiletý Rodríguez, který byl do loňského prosince guvernérem státu Nuevo León, se stal kandidátem voleb až tento měsíc díky rozhodnutí volebního soudu. Původně mu totiž byla kandidatura zamítnuta kvůli tomu, že 58 procent podpisů pro jeho kandidaturu shledala volební komise neplatnými. Rodríguez nemá podle průzkumů šanci volby vyhrát, může ale podle analytiků sebrat hlasy voličů Obradorovi.

Podle současných průzkumů veřejného mínění nemá valné šance na úspěch ani kandidát současné vládní strany José Antonio Meade. I on musel v televizní debatě přiznat, že mexické úřady nedostatečně a pomalu vyšetřují zločiny v zemi. Za vysokou zločinností stojí zejména válka drogových kartelů, kteří v některých regionech dobře fungují kvůli zkorumpovanosti policistů i státních úředníků.

Podle Lópeze Obradora, který se o úřad prezidenta ucházel už dvakrát neúspěšně, nese vinu na vysoké zločinnosti v zemi i chudoba. "Za osm let se zvýšil počet chudých o čtyři miliony. Mexiko je fabrika na chudé," řekl v neděli v debatě López Obrador.

V první televizní debatě se téměř vůbec nehovořilo o zahraniční politice. Pouze jedna z kandidátek, bývalá první dáma Mexika Margarita Zavalaová, kritizovala prezidenta sousedních Spojených států Donalda Trumpa. S ním má Mexiko napjaté vztahy kvůli Trumpově protimigrační politice i jeho ochranářským ekonomickým opatřením. "Moje vláda se zaměří na ochranu Mexičanů, ochráníme vás od zkorumpovaných politiků, od zločinců i od Trumpa," řekla manželka exprezidenta Felipeho Calderóna.

Témata:  Mexiko popravy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.