Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktivisté zveřejnili databázi chemických útoků v Sýrii, ověřovali stovky videí

Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Damašek - Aktivisté z německé neziskové organizace Syrian Archive zveřejnili databázi údajných chemických útoků, které se odehrály v Sýrii. Ověřili přitom přes 860 videí, na nichž je zaznamenáno 212 útoků spáchaných údajně syrskými vládními jednotkami, píše agentura AP. Materiál pochází z bezmála 200 zdrojů, mnoho z nich zveřejnili Syřané na sociálních sítích.

Aktivisté chtějí shromážděný materiál uchovat a použít k tomu, aby přivedli zodpovědné za válečné zločiny k soudu. Skupina, která působí v Evropě a na Blízkém východě, chce také "přidat hodnotu" nezpracovaným informacím. Například tím, že určí místo zaznamenané události a ověří, že video ukazuje reálné události.

Většinu útoků včetně toho posledního v syrském městě Dúmá, které skupina zaznamenala, spáchaly údajně syrské vládní jednotky. Zodpovědnost za některé z nich ale připisuje organizace i syrským rebelům a radikálům z hnutí Islámský stát.

Aktivisté ze Syrian Archive spolupracují s britskou skupinou Bellingcat, která zkoumá záznamy z válečných zón.

Témata:  chemické zbraně Sýrie válečné zločiny

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.