Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Rwandě objevili čtyři masové hroby z období genocidy

archeologové
archeologové
Foto: news.com

Kigali - Ve Rwandě objevili čtyři masové hroby, které nejspíš pocházejí z období genocidy v roce 1994. Hroby se nacházejí v okrese Gasabo nedaleko rwandské metropole a odborníci z nich vyzvedli na 200 těl. Z oblasti během masakrů před 24 lety zmizelo asi 3000 lidí, místní obyvatelé se proto domnívají, že právě jejich ostatky leží v těchto hrobech, uvedla BBC.

Tragédie ve Rwandě bývá označována za poslední genocidu ve 20. století. Vraždění vypuklo z 6. na 7. dubna 1994 a skončilo 18. července téhož roku. Za tuto krátkou dobu zmasakrovali hutuští extremisté na 800.000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů, zhruba 2,7 milionu lidí pak muselo uprchnout ze svých domovů.

Hroby byly objeveny dva týdny poté, co se v zemi uskutečnily vzpomínkové akce připomínající výročí tragických událostí. Na místo, kde se nacházejí, upozornila žena, která údajně kdysi viděla, jak do vyhloubených děr házeli těla. Aby se k hrobům dostali, bylo potřeba strhnout několik domů. Těla byla totiž uložena pod nimi.

Na místo ihned dorazili i příbuzní obětí genocidy, kteří se stále snaží najít ostatky svých blízkých. "Mám informaci, že mé rodiče zabili a hodili do jednoho z těchto masových hrobů. Tak jsem dorazila a doufám, že budu moci identifikovat oblečení, které měli tehdy na sobě," řekla rwandskému deníku News Day Isabelle Uwimanaová, která je jednou z přeživších. "Chtěla bych si být jistá, že jsou tady, a uspořádat jim důstojný pohřeb," dodala.

Témata:  Rwanda genocida EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.