Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatský ministr nesmí do Srbska v odvetě za to, že srbský ministr nesmí do Chorvatska

Vlajka Srbska
Vlajka Srbska
Foto: Pixabay

Bělehrad - Srbsko dnes zakázalo vstup do země chorvatskému ministrovi obrany Damiru Krstičevičovi. Šlo o odvetné opatření v reakci na to, že Chorvatsko v neděli zakázalo vstup na své území srbskému ministrovi obrany Aleksandaru Vulinovi, píše agentura AP.

Srbská vláda v prohlášení rozhodnutí označila za reciproční s tím, že postup Chorvatska byl "v rozporu s dobrými sousedskými vztahy a nerespektuje základní evropské hodnoty, které zahrnují svobodu pohybu".

Nejnovější roztržka představuje zintenzivnění napětí mezi někdejšími válečnými nepřáteli. Chorvatská delegace 18. dubna předčasně ukončila návštěvu Bělehradu kvůli nacionalistickému incidentu. Reagovala na chování poslance a vůdce srbských radikálů Vojislava Šešelje, který své kolegy z Chorvatska urážel a přímo v budově parlamentu pošlapal chorvatskou vlajku.

Chorvatsko v neděli oznámilo, že Vulinovi zakázalo vstup na své území, jelikož se nechal slyšet, že rozhodnutí o tom, zda se zúčastní pietní akce za oběti bývalého koncentračního tábora Jasenovac, kterou organizovali v chorvatské vesnici Mlaka pravoslavní Srbové, záleží na srbském prezidentovi spíše než na Chorvatsku. Vulinovy protichorvatské výroky vyvolaly napětí už v minulosti.

Vztahy mezi Srbskem a Chorvatskem přitom analytici označují za klíčové pro stabilitu v regionu.

Témata:  Srbsko Chorvatsko politici diplomacie

Související

Aktuálně se děje

9:22

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem (†85). Národní divadlo odhalilo podrobnosti

Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.