Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Korejci jednají o budoucnosti poloostrova, první kolo summitu skončilo

Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Pchanmundžom - Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in uzavřeli první kolo jednání historického summitu, který se koná ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně na společné hranici. Informoval o tom úřad jihokorejského prezidenta, který citovaly tiskové agentury.

Kim a Mun nyní odděleně poobědvají. Kim odjel zpět do KLDR v černé limuzíně, kolem níž běželi jeho osobní strážci. Po obědě spolu oba vrcholní představitelé na hranici zasadí pamětní strom a rozhovory budou pokračovat v 6:30 SELČ.

Kim Čong-un uvedl, že chce otevřít "novou kapitolu ve vztazích obou zemí". Mun Če-in doufá v uzavření "odvážné dohody", která lidu obou zemí přinese jako dárek mír. Podle agentury AP navrhl Mun konání dalších summitů a Kim vyjádřil ochotu navštívit jihokorejský prezidentský palác.

Po skončení jednání, které se má soustředit především na denuklearizaci Korejského poloostrova a zajištění trvalého míru, podepíší vůdci Severní a Jižní Koreje závěrečný dokument a přednesou společné prohlášení. Na závěr setkání je naplánovaná společná večeře.

Témata:  Jižní Korea Severní Korea Kim Čong-un diplomacie Mun Če-in

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.