Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO je pro jednání s Talibanem o míru

NATO
NATO
Foto: NATO

Brusel - Severoatlantická aliance podporuje nabídku na mírové rozhovory, kterou afghánský prezident Ašraf Ghaní nedávno adresoval islamistickému hnutí Tálibán. V Bruselu to po dnešním jednání ministrů zahraničí zemí NATO řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

Ghaní tento měsíc vyzval k tomu, aby Tálibán vedl s vládou mírové rozhovory a zapojil se do chystaných říjnových voleb jako "politická strana". Islamisté to vzápětí odmítli, vyzvali k bojkotu hlasování plánovaného na 20. října a zahájili letošní sezónu bojových operací.

"Přesto, že nabídku zatím nevyužili, vyzýváme Tálibán, aby se účastnili mírového procesu, který řídí sami Afghánci," poznamenal dnes Stoltenberg. Klíčovou roli v jednání o míru bude podle aliance hrát Pákistán, který by měl uzavřít všechna útočiště teroristů na svém území, zastavit k nim směřující finance a také znemožnit útoky mířící do Afghánistánu z jeho území.

Také Rusko a Írán by podle aliance měly přispět k posílení regionální stability. "Spravedlivé volby jsou zásadní pro pokrok Afghánistánu," podotkl Stoltenberg s tím, že není na alianci, jak si Kábul uspořádá vlastní vnitřní politické procesy. "Podporujeme snahy vlády národní jednoty, vítáme bezprecedentní nabídku pozvat Tálibán k jednacímu stolu bez předběžných podmínek. Je zjevné, že to potřebuje podporu zemí v oblasti," vysvětlil generální tajemník NATO.

Severoatlantická aliance, která ještě před několika lety měla v zemi okolo 100.000 vojáků v bojové operaci, nyní asi 16.000 muži a ženami - ale také penězi - pomáhá s výcvikem afghánské armády a bezpečnostních sil. Stoltenberg připomněl, že země nyní buduje vlastní letectvo a také pro moderní bojové operace klíčové speciální jednotky.

Témata:  Tálibán NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

13. srpna 2025 9:04

Kdy spočine Jiří Krampol (†87) na místě posledního odpočinku? Plán už existuje

Po pátečním posledním rozloučení s Jiřím Krampolem zbývá ještě jedna věc. Je třeba uložit ostatky legendárního herce na místo posledního odpočinku. Již dříve padlo rozhodnutí, že Krampol spočine po boku čtvrté manželky Hanky na Olšanských hřbitovech. Kdy to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy