Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němečtí úředníci smazali z wikipedie zmínky o rasismu, teď přišel trest

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Toshiba

Drážďany - Z počítačů zapojených do správní sítě německé spolkové země Sasko nebude měsíc možné anonymně editovat záznamy v internetové encyklopedii Wikipedie, vyžadováno bude výhradně uživatelské přihlášení. Provozovatel encyklopedie takto zemskou správu potrestal za vymazání pasáží o rasismu v Sasku, napsala agentura DPA. Smazané informace byly na web mezitím vráceny.

Z Wikipedie zmizely například zmínky o tom, že v Sasku ve srovnání s celoněmeckým průměrem častěji dochází k rasistickým útokům a incidentům a že oproti spolkovému průměru se v této spolkové zemi koná více neonacistických koncertů. Při pátrání po tom, kdo text vymazal, provozovatel encyklopedie vystopoval IP adresu, která ho přivedla k saskému ministerstvu vnitra.

Ministerstvo potvrdilo, že zásah do článku na Wikipedii byl skutečně veden z počítače, který je zapojen do zemské správní sítě. Mluvčí úřadu Andreas Kunze-Gubsch sdělil, že do této sítě jsou připojeny tisíce počítačů včetně zemských ministerstev, podřízených úřadů, zemského sněmu, obcí či škol. Řekl také, že ministerstvo prověřuje, zda je možné přesněji určit, odkud byl text vymazán.

Na twitteru zemské ministerstvo vnitra následně sdělilo, že po prvním prověření nezjistilo žádné protiprávní jednání a že se dalšímu pátrání po konkrétním počítači kvůli přílišné složitosti nakonec věnovat nebude. Kdo konkrétně položku o Sasku promazal, tak jasné není. Ministerstvo nicméně tvrdí, že v jeho budově se to nestalo.

Témata:  Wikipedia Německo rasismus počítače internet

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.