Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína spustí vlastní obdobu Wikipedie

Wikipedia, foto: Lane Hartwell
Wikipedia, foto: Lane Hartwell
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Peking - Čína příští rok zprovozní vlastní internetovou encyklopedii, která má konkurovat Wikipedii. Ta se zakládá na příspěvcích dobrovolníků, čínskou verzi vytvoří vybraní akademici státních univerzit.

Čínské úřady na tuto práci najaly více než 20.000 lidí. Encyklopedie bude mít podle BBC 300.000 hesel, z nichž každé bude obsahovat asi 1000 slov.

Wikipedie je v Číně přístupná, ale část jejího obsahu, jako jsou například témata týkající se dalajlamy či prezidenta Si Ťin-pchinga, je blokovaná.

Cílem vytvoření vlastní internetové encyklopedie je podle čínských úřadů vést správným směrem názory veřejnosti. "Lidé v Číně touží po informacích, a tak při vyhledávání na Wikipedii používají obvykle nástroje proti filtrování, a to pro autoritářský stát zdaleka není ideální situace. Tato iniciativa tak má přitáhnout více uživatelů ke státem schvalovanému obsahu," řekl BBC internetový expert Taha Yasseri.

Encyklopedie Číny, sponzorovaná čínskou vládou, byla v knižní podobě poprvé publikována v roce 1993 a druhé vydání vyšlo v roce 2012. Podle kritiků byla ovšem některá hesla z politických důvodů záměrně vypuštěna či zkreslena.

Témata:  Wikipedia Čína internet

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.