Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína spustí vlastní obdobu Wikipedie

Wikipedia, foto: Lane Hartwell
Wikipedia, foto: Lane Hartwell
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Peking - Čína příští rok zprovozní vlastní internetovou encyklopedii, která má konkurovat Wikipedii. Ta se zakládá na příspěvcích dobrovolníků, čínskou verzi vytvoří vybraní akademici státních univerzit.

Čínské úřady na tuto práci najaly více než 20.000 lidí. Encyklopedie bude mít podle BBC 300.000 hesel, z nichž každé bude obsahovat asi 1000 slov.

Wikipedie je v Číně přístupná, ale část jejího obsahu, jako jsou například témata týkající se dalajlamy či prezidenta Si Ťin-pchinga, je blokovaná.

Cílem vytvoření vlastní internetové encyklopedie je podle čínských úřadů vést správným směrem názory veřejnosti. "Lidé v Číně touží po informacích, a tak při vyhledávání na Wikipedii používají obvykle nástroje proti filtrování, a to pro autoritářský stát zdaleka není ideální situace. Tato iniciativa tak má přitáhnout více uživatelů ke státem schvalovanému obsahu," řekl BBC internetový expert Taha Yasseri.

Encyklopedie Číny, sponzorovaná čínskou vládou, byla v knižní podobě poprvé publikována v roce 1993 a druhé vydání vyšlo v roce 2012. Podle kritiků byla ovšem některá hesla z politických důvodů záměrně vypuštěna či zkreslena.

Témata:  Wikipedia Čína internet

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.