Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína spustí vlastní obdobu Wikipedie

Wikipedia, foto: Lane Hartwell
Wikipedia, foto: Lane Hartwell
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Peking - Čína příští rok zprovozní vlastní internetovou encyklopedii, která má konkurovat Wikipedii. Ta se zakládá na příspěvcích dobrovolníků, čínskou verzi vytvoří vybraní akademici státních univerzit.

Čínské úřady na tuto práci najaly více než 20.000 lidí. Encyklopedie bude mít podle BBC 300.000 hesel, z nichž každé bude obsahovat asi 1000 slov.

Wikipedie je v Číně přístupná, ale část jejího obsahu, jako jsou například témata týkající se dalajlamy či prezidenta Si Ťin-pchinga, je blokovaná.

Cílem vytvoření vlastní internetové encyklopedie je podle čínských úřadů vést správným směrem názory veřejnosti. "Lidé v Číně touží po informacích, a tak při vyhledávání na Wikipedii používají obvykle nástroje proti filtrování, a to pro autoritářský stát zdaleka není ideální situace. Tato iniciativa tak má přitáhnout více uživatelů ke státem schvalovanému obsahu," řekl BBC internetový expert Taha Yasseri.

Encyklopedie Číny, sponzorovaná čínskou vládou, byla v knižní podobě poprvé publikována v roce 1993 a druhé vydání vyšlo v roce 2012. Podle kritiků byla ovšem některá hesla z politických důvodů záměrně vypuštěna či zkreslena.

Témata:  Wikipedia Čína internet

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.