Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do libanonských voleb se poprvé započítávají i hlasy ze zahraničí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Bejrút - Libanonci žijící v zahraničí hlasují vůbec poprvé v parlamentních volbách, které tato malá blízkovýchodní země vyhlásila po devíti letech. Současní zákonodárci si několikrát prodloužili mandát, důvodem byly podle nich mimo jiné bezpečnostní hrozby související s válkou v sousední Sýrii. Dnešní hlasování v 33 zemích Afriky, Evropy, Ameriky a Austrálie se koná dva dny poté, co tisíce Libanonců odvolily v šesti arabských zemích, uvedla agentura AP.

Libanonští občané žijící v cizině mohou letos hlasovat vůbec poprvé v historii země. V zahraničí žijí miliony Libanonců, podle libanonské státní tiskové agentury se ale k volbám zaregistrovalo jen 82.970 voličů.

Hlasování přímo v Libanonu se uskuteční příští neděli. Nejvíce registrovaných voličů, asi 12.000, hlásí Austrálie, Kanada jich pak má 11.438 a Spojené státy okolo 10.000.

Parlamentní volby v Libanonu byly dlouho odkládány. Země čelila roky politické nestabilitě, kterou loni v listopadu vyostřila později odvolaná rezignace premiéra Saada Harírího. Původně byli poslanci zvoleni v roce 2009 na čtyřleté funkční období.

Témata:  Libanon volby demokracie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.