Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Abbásův projev bylo jen trapné popírání holokaustu, zlobí se Izrael

Židé, ilustrační fotografie
Židé, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ramalláh (Palestina) - Izraelští politici a židovské organizace odsoudili pondělní projev palestinského lídra Mahmúda Abbáse, v němž řekl, že holokaust byl důsledkem finančních operací Židů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Abbás hovořil v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu na zasedání Palestinské národní rady, což je zákonodárná instituce Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Hodinu a půl dlouhý projev v arabštině se mimo jiné týkal Abbásova názoru na dějiny evropských Židů.

Židé ve východní a západní Evropě byli po staletí opakovaně masakrováni, což vyústilo v holokaust, řekl Abbás. "Proč se to ale dělo? (...) Oni říkají 'protože jsme Židé'. Představím vám tři židy a jejich tři knihy, ve kterých píší, že nenávist vůči Židům nebyla důsledkem jejich náboženské identity, nýbrž toho, co dělali ve společnosti," pokračoval palestinský lídr s tím, že útoky na Židy souvisely s lichvářstvím.

Abbás rovněž řekl, že aškenázští Židé, jejichž předkové pocházejí ze severovýchodní a střední Evropy, "nejsou příbuzní semitů". Aškenázští Židé tvoří jednu z největších komunit v Izraeli a řada izraelských premiérů, včetně současného předsedy vlády Benjamina Netanjahua, patřila k této skupině.

Netanjahu dnes Abbásův projev na twitteru odsoudil. "Člověk, který popíral holokaust, tak činí i nadále. Žádám mezinárodní společenství, aby odsoudilo závažný antisemitismus abú Mázina (Abbáse)," napsal izraelský premiér s tím, že podobné projevy jsou zcela neakceptovatelné.

Netanjahuův mluvčí Abbásův pondělní projev již dříve označil za "antisemitský a trapný". "Muž, který popírá tisíce let starý vztah Židů k Izraeli, viní Židy za holokaust a tvrdí, že Hitler Židům pomáhal, je zcela mimo realitu a nepřeje si mír," napsal na twitteru Ofir Gendelman.

Náměstek šéfa izraelské diplomacie Michael Oren se vyjádřil podobně. "Mahmúd Abbás tvrdí, že Židé, kteří půjčovali peníze, způsobili holokaust... Tak tomu říkám partner do mírových jednání," reagoval na twitteru.

Mezinárodní židovská nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL), která sídlí v New Yorku, projev rovněž odsoudila. Jde podle ní o "pseudoakademická tvrzení" a dodala, že Abbásovy názory podněcují palestinský antisemitismus.

Abbás za své názory na holokaust nesklízí kritiku poprvé. V disertační práci, kterou napsal v roce 1982, tvrdil, že Židé nafukují počty zavražděných při holokaustu a že sionisté tajně spolupracovali s nacisty. V roce 2003 Abbás od svých dřívějších výroků poodstoupil se slovy, že "holokaust byl hrůzný a neomluvitelný čin proti židovskému národu a zločin proti lidskosti, který nemůže žádná lidská bytost schvalovat".

Témata:  Mahmúd Abbás Izrael holocaust židé Benjamin Netanjahu

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2026 18:57

Hynek Čermák předstoupil před poslance: V Radě ČT chybí zástupce z řad výkonných umělců, prohlásil

Výběr nových členů do Rady České televize se dostal do horké fáze. Poslanci začali z užšího seznamu 37 uchazečů vybírat ty, kteří usednou v kontrolním orgánu veřejnoprávního média. Jedním z nejsledovanějších kandidátů se stal herec Hynek Čermák, který musel před sněmovním volebním výborem čelit velmi ostrým dotazům a politickému „grilování“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Vrátíme Írán do doby kamenné, pohrozil Trump v projevu

Americká armáda velmi brzy dokončí operaci v Íránu, protože dosáhla ohromujících vítězství, řekl americký prezident Donald Trump v ostře sledovaném projevu. Řeč trvala celkem 19 minut. Konflikt podle jeho slov potrvá ještě nižší jednotky týdnů. Trump také znovu pohrozil Teheránu útoky na elektrárny a ropná zařízení, pokud nedojde k dohodě.