Tokio - Organizátoři japonských býčích zápasů zrušili zákaz vstupu žen do arény, v níž zvířata měří sílu. Média k tomu napsala, že jde o snahu učinit tento sport se staletou tradicí atraktivnější pro generaci, které leží na srdci rovnost pohlaví.
V pátek, během zahajovacího dne sezóny býčích zápasů na severovýchodě ostrova Honšú, poprvé do arény přivedla svého zvířecího závodníka 44letá Juki Arakiová. Ženy doposud na bojiště vstupovat nesměly poté, co bylo vyčištěno solí a rýžovým vínem. Na rozdíl od španělské corridy japonské býčí zápasy nekončí smrtí zvířete. Býci se vzájemně přetlačují rohy a zápas končí, jakmile jeden druhého na rohy nabere. Cvičitelé své svěřence během zápolení povzbuzují.
"Rovnost mužů a žen je trendem současnosti," citovala agentura AFP Kacušiho Sekiho, zástupce organizace pořádající býčí zápasy. "Doufáme, že zpřístupněním ringu ženám bude tradice býčích zápasů pokračovat dlouho do budoucna," dodal.
Ženy v Japonsku nadále nesmějí do ringu, kde se odehrávají zápasy sumó. Minulý měsíc se zdravotnice snažily poskytnout první pomoc starostovi města Maizuru, který zkolaboval, když v ringu pronášel projev. Rozhodčí je ale z tohoto místa vykázal, protože ženy jsou v tradici sumó považovány za nečisté. Předseda Japonské asociace sumó Nobujoši Hakkaku se později ženám omluvil a poděkoval jim.
Témata: Japonsko, byčí zápasy
Související
8. listopadu 2024 16:47
28. října 2024 17:35
9. srpna 2024 11:23
8. srpna 2024 11:12
12. července 2024 14:10
3. července 2024 16:04