Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec imigrace? Do Evropy přišlo mnohem méně migrantů než loni

Přijímání uprchlíků do Evropy
Přijímání uprchlíků do Evropy
Foto: Tomáš Zdechovský

Berlín/Vídeň - Počet žádostí o azyl klesl v prvních čtyřech měsících letošního roku oproti stejnému období loni v Německu i v Rakousku. V Německu o mezinárodní ochranu požádalo v meziročním srovnání o deset a v Rakousku dokonce o čtyřicet procent méně lidí, informovaly dnes agentura DPA a list Der Standard.

Od ledna do dubna letošního roku požádalo v Německu o azyl téměř 55.000 lidí, tedy o deset procent méně než ve stejném období loňského roku. Nejvíce migrantů do země nadále přichází ze Sýrie. V první pětici nejčastějších žadatelů o azyl jsou také Íránci, Iráčané, Nigerijci a Afghánci.

V dubnu německé úřady rozhodly o více než 20.000 žádostech. Uprchlický status přitom přiznaly jen 16 procentům žadatelů. Dalších 12 procent dostalo takzvanou subsidiární, tedy časově omezenou ochranu.

Méně žadatelů o azyl ve srovnání s loňskem zaznamenaly v první třetině letošního roku také v Rakousku. Pokles je v alpské republice přitom ještě výraznější než v Německu. Žádost o azyl do dubna podalo kolem 5000 lidí, a jejich počet by tak podle odhadů mohl být letos nejnižší od roku 2011. Na vrcholu migrační krize v roce 2015 podalo žádost o azyl v Rakousku 88.300 lidí.

Také v Rakousku jsou nadále nejčastějšími žadateli o azyl Syřané, následovaní Afghánci. Více než padesátiprocentní nárůst počtu žádostí rakouské úřady zaznamenaly u Gruzínců, kteří mohou od loňského roku do EU cestovat bez víz.

Témata:  uprchlíci Německo Rakousko migrace Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.