Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Občanská válka v Jemenu trvá, nejméně 115 mrtvých za posledních 48 hodin +VIDEO

Armáda Saúdské Arábie
Armáda Saúdské Arábie
Foto: army.mil

Saná - Nejméně 115 lidí zemřelo za poslední dva dny při bojích mezi provládními silami a šíitskými povstalci v západním Jemenu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na vládní zdroje. Další desítky osob na obou stranách konfliktu byly raněny. Provládní jednotky převzaly kontrolu nad některými oblastmi, které dříve na západu země drželi povstalci.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy.

Húsíové ovládají většinu severní části země, včetně hlavního města Saná. Přes hranice vypálili už desítky raket na cíle v Saudské Arábii.

Saúdská Arábie kvůli bombardování v Jemenu dlouhodobě čelí kritice ochránců lidských práv, kteří upozorňují na vysoký počet civilních obětí. Rijád to dlouhodobě odmítá.

Témata:  Jemen Saudi Arabia Army válka násilí zbraně

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.