Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Občanská válka v Jemenu trvá, nejméně 115 mrtvých za posledních 48 hodin +VIDEO

Armáda Saúdské Arábie
Armáda Saúdské Arábie
Foto: army.mil

Saná - Nejméně 115 lidí zemřelo za poslední dva dny při bojích mezi provládními silami a šíitskými povstalci v západním Jemenu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na vládní zdroje. Další desítky osob na obou stranách konfliktu byly raněny. Provládní jednotky převzaly kontrolu nad některými oblastmi, které dříve na západu země drželi povstalci.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy.

Húsíové ovládají většinu severní části země, včetně hlavního města Saná. Přes hranice vypálili už desítky raket na cíle v Saudské Arábii.

Saúdská Arábie kvůli bombardování v Jemenu dlouhodobě čelí kritice ochránců lidských práv, kteří upozorňují na vysoký počet civilních obětí. Rijád to dlouhodobě odmítá.

Témata:  Jemen Saudi Arabia Army válka násilí zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.