Washington - Podporu Gině Haspelové, kterou prezident Donald Trump nominoval na post ředitelky Ústřední zpravodajské služby (CIA), vyjádřil dnes už druhý demokratický senátor. Po západovirginském senátorovi Joeovi Manchinovi ji podpořil také Joe Donnelly z Indiany. Počet demokratů v Senátu USA podporujících Haspelovou se tak vyrovnal počtu republikánů, kteří ji odmítají, informovala agentura AP.
Haspelovou, jejíž nominace u řady senátorů kvůli její roli v rámci programu drsných výslechových metod vyvolává pochybnosti, musí do funkce potvrdit Senát USA.
Senátor Donnelly dnes řekl, že se rozhodl kandidátku prezidenta Trumpa podpořit po "náročné, upřímné a široké diskuzi". "Domnívám se, že se poučila z minulosti a že CIA pod jejím vedením může pomoci naší zemi čelit vážným mezinárodním hrozbám a výzvám," dodal senátor s odkazem na kritiku, které Haspelová čelí kvůli své roli v programu výslechových metod praktikovaných CIA po atentátech z 11. září 2001.
Očekává se, že hlasování o Haspelové, která byla pověřena vedením CIA po odchodu bývalého ředitele Mika Pompea do čela ministerstva zahraničí, bude velmi těsné. Už nyní je jasné, že ji nepodpoří dva republikáni: kentucký senátor Rand Paul a arizonský zákonodárce John McCain. Veterán vietnamské války McCain, který se kvůli boji s rakovinou hlasování zřejmě vůbec nezúčastní, navíc vyzval své kolegy, aby hlasovali proti potvrzení Haspelové do čela CIA.
Pokud by s výjimkou Paula a při McCainově nepřítomnosti všichni republikánští senátoři pro Haspelovou hlasovali, byl by pro její potvrzení do funkce šéfky CIA potřeba nejméně jeden hlas demokratů. Ti mají ve 100členném Senátu spolu se dvěma nezávislými zákonodárci 49 křesel a republikáni 51. V případě patové situace může do hlasování zasáhnout také viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce předsedou Senátu.
Haspelová byla během středečního nominačního jednání v senátním výboru pro tajné služby podrobena opakovaným otázkám na svůj postoj k drsným výslechovým metodám. Prozatímní ředitelka, která pro CIA pracuje 33 let a mimo jiné odpovídala za provoz tajné věznice v Thajsku, uvedla, že zpravodajská služba pod jejím vedením neobnoví kritizovaný výslechový program. Přímé odpovědi na dotaz, zda považuje metody používané v tajných věznicích CIA po 11. září 2001 za nemorální, se však vyhnula.
Témata: CIA, Donald Trump, Senát USA, USA, Tajná služba Spojených států amerických
Související
1. prosince 2024 16:05
10. září 2024 4:28
8. září 2024 11:20
19. dubna 2024 13:23
1. července 2023 21:38
17. ledna 2023 13:14