Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šest desítek let daroval krev. Australan, který zachránil životy 2,4 milionů dětí

James Harrison
James Harrison
Foto: Červený kříž

Sydney - V Austrálii "odešel do důchodu" jednaosmdesátiletý muž, který po dobu 60 let téměř každý týden daroval krev. Podle webu deníku The Daily Telegraph Australan zachránil životy zhruba 2,4 milionu dětí.

James Harrison si poprvé nechal odebrat krev v 60. letech poté, co vědci zjistili, že krevní transfúze může pomoci ženám, které mají krevní skupinu s negativním Rh faktorem a čekají dítě, jež má Rh faktor pozitivní. Kvůli tomu se v krvi nastávající matky vytvoří protilátky proti Rh pozitivní krvi a ty pak napadají červené krvinky plodu. Dětem tak mohou způsobit mimo jiné i těžkou anémii. Pomoci jim může dárce, jehož krev obsahuje látku anti-D globulin.

Harrison daroval krev za svůj život 1173krát, z toho 1163krát z pravé a desetkrát z levé ruky. Pomohl tím vyprodukovat více než tři miliony dávek anti-D globulinu. Skončit teď musí proto, že pro dárcovství už dávno překonal věkový limit, který je v Austrálii 70 let.

"Pro mě je to smutný den. Konec dlouhého běhu... Dělal bych to dál, kdyby mě nechali," řekl při posledním odběru Harrison novinářům.

Témata:  Dárci krve James Harrison

Související

Aktuálně se děje

14:50

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy