Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šest desítek let daroval krev. Australan, který zachránil životy 2,4 milionů dětí

James Harrison
James Harrison
Foto: Červený kříž

Sydney - V Austrálii "odešel do důchodu" jednaosmdesátiletý muž, který po dobu 60 let téměř každý týden daroval krev. Podle webu deníku The Daily Telegraph Australan zachránil životy zhruba 2,4 milionu dětí.

James Harrison si poprvé nechal odebrat krev v 60. letech poté, co vědci zjistili, že krevní transfúze může pomoci ženám, které mají krevní skupinu s negativním Rh faktorem a čekají dítě, jež má Rh faktor pozitivní. Kvůli tomu se v krvi nastávající matky vytvoří protilátky proti Rh pozitivní krvi a ty pak napadají červené krvinky plodu. Dětem tak mohou způsobit mimo jiné i těžkou anémii. Pomoci jim může dárce, jehož krev obsahuje látku anti-D globulin.

Harrison daroval krev za svůj život 1173krát, z toho 1163krát z pravé a desetkrát z levé ruky. Pomohl tím vyprodukovat více než tři miliony dávek anti-D globulinu. Skončit teď musí proto, že pro dárcovství už dávno překonal věkový limit, který je v Austrálii 70 let.

"Pro mě je to smutný den. Konec dlouhého běhu... Dělal bych to dál, kdyby mě nechali," řekl při posledním odběru Harrison novinářům.

Témata:  Dárci krve James Harrison

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.