Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sedm afghánských uprchlíků se utopilo v moři, tři z nich byly děti

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Istanbul - Nejméně sedm afghánských migrantů, včetně tří dětí, se v noci na dnešek utopilo v Egejském moři, když se z Turecka pokoušeli na lodi dostat na řecký ostrov Lesbos. Turecká pobřežní stráž, kterou zalarmovali rybáři, zachránila 13 osob. Bylo mezi nimi 12 Afghánců a zřejmě pašerák lidí, který pochází z Íránu. Informovala o tom agentura AP.

Migranti vypluli z pobřežní oblasti v provincii Çanakkale na západě Turecka, šestimetrová laminátová loď se ale začala potápět. Turecká pobřežní stráž při akci nasadila záchrannou loď a helikoptéru.

Přiliv běženců z Blízkého východu do Řecka se od roku 2016 díky dohodě EU s Tureckem výrazně snížil. Po uzavření takzvané balkánské trasy volí většina migrantů delší a nebezpečnější cestu ze severní Afriky do Itálie.

Turecko loni podle oficiálních údajů zmařilo 45.000 Afghánců pokus dostat se do Řecka. Letos jich dosud zachytilo o 3000 méně. Nejčastěji se z Turecka do Řecka pokoušejí dostat Syřané, které následují právě Afghánci.

Témata:  uprchlíci Turecko moře Imigranti z Afriky a Blízkého Východu migrace

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.