Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Egypt otevírá hranici s Gazou. Z humanitárních důvodů a na celý ramadán

Palestina
Palestina
Foto: Pixabay

Káhira - Egypt na celý postní měsíc ramadán, který začal ve čtvrtek, otevřel přechod Rafáh na hranici s Pásmem Gazy. Na twitteru to oznámil prezident Abdal Fattáh Sísí. Egyptská hranice s palestinskou enklávou většinou zůstává uzavřená. Podle agentury AP půjde o nejdelší nepřerušené otevření Rafáhu od roku 2013.

Tento krok je humanitárním gestem během ramadánu, kdy Egypt umožní obyvatelům Pásma Gazy volně opouštět a vracet se zpět do enklávy, která je pod vládou radikálního islámského hnutí Hamás, a od roku 2007 je do značné míry odříznuta od světa egyptsko-izraelskou blokádou.

Sísí otevření Rafáhu oznámil ve čtvrtek večer jen několik dní poté, co během hromadných protestů na hranicích Gazy izraelské síly zastřelily 59 Palestinců a dalších 2700 zranily.

Palestinci v Gaze manifestují od konce března za ukončení blokády a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale která se teď nacházejí v Izraeli. Izraelské bezpečnostní složky od té doby zabily více než 110 palestinských demonstrantů - většinu z nich v pondělí, kdy byla otevřena americká ambasáda v Jeruzalémě.

Americký zastupitelský úřad byl přesunut z Tel Avivu poté, co americký prezident Donald Trump loni v prosinci Jeruzalém označil za hlavní město Izraele. Převážně arabský východní Jeruzalém, který Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval, si Palestinci nárokují jako hlavní město svého budoucího státu. Krok Spojených států je proto hluboce rozhořčil.

Rozhodnutí Washingtonu se rovněž setkalo s hlasitou kritikou mnoha arabských zemí a několik evropských států vyjádřilo obavy, že Trumpův krok zbrzdí mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael tvrdé zákroky proti Palestincům v Gaze hájí tím, že radikální hnutí Hamás, které v enklávě vládne, chce protesty využít k útokům na Izrael.

Sísí na twitteru napsal, že otevření přechodu má pomoci "zmírnit tíživou situaci bratrů v Pásmu Gazy". Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja dnes uvedl, že otevření Rafáhu bylo výsledkem rozhovorů s egyptskými představiteli, které se uskutečnily o víkendu v Káhiře. "Výsledky těchto jednání vidíme v krocích, které Egypt přijal, a doufáme, že budou pokračovat a nadále se rozvíjet a sílit," řekl Haníja během dnešních modliteb v Gaze.

Rafáh byl otevřen už od soboty, takže Sísího oznámení je technicky vzato prodloužením doby, po kterou budou moci Palestinci z Pásma Gazy volně překračovat hranici. Podle egyptských úřadů ve středu prošlo přes Rafáh 510 lidí - valná většina z nich směrem z Pásma Gazy do Egypta. Ve čtvrtek překročilo přechod z Egypta do Gazy 541 lidí spolu s desítkami nákladních automobilů naložených cementem, ocelí, motory a lékařskou a potravinovou pomocí od Červeného půlměsíce.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice trpí neustálým nedostatkem zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

Témata:  Egypt ramadán muslimové Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) hranice

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.