Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko má diskriminační azylový systém. Takhle to dál nejde, volají odborníci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INT

Madrid - Amnesty International (AI) vyzvala v úterý Španělsko, aby reformovalo azylový systém, který organizace označila za „neefektivní, zastaralý a diskriminační", a kvůli kterému země přijala „trapně" nízký počet uprchlíků.

Organizace po rozhovoru s více než 80 žadateli o azyl a po návštěvě několika přijímacích středisek dospěla k závěru, že tito lidí čelí dlouhému – často několik let trvajícímu – čekání na to, až se jejich případy projednají. Během té doby se potýkají s nedostatečnou finanční podporou, kvůli které často skončí na ulici.

„Existují vlády, jako je to naše, které nemají vůli uprchlíky přijímat, a to navzdory veřejnému mínění, které je chce jako celek přijmout. Stejně jako je chce přijmout většina regionální veřejné správy," uvedl šéf Amnesty International Španělsko Esteban Beltran.

Španělsko v roce 2015 udělilo azyl 1030 žadatelům – ať už získali statut uprchlíka nebo druhotnou ochranu. Právě takový počet žadatelů tedy může legálně zůstat v zemi. Vyplývá to ze statistik agentury Eurostat. Pro porovnání – Francie přijala více než 26 tisíc žádostí, Bulharsko 5605. A nejvíce zasažené Německo přijalo 140 tisíc žádostí.

Španělsko je také jednou z evropských zemí s nejnižší mírou žádostí o azyl. Loni do zemí Evropské unie dorazilo asi 1,3 milionu uprchlíků, Španělsko se zavázalo přijmout více než 17.000 uprchlíků z táborů uvnitř i vně Evropské unie. Přijala jich zatím jen minimum a i tito „šťastlivci" měli podle AI štěstí, protože si museli projít „těžkým bojem".

Podle pravidel mohou žadatelé o azyl zůstat v přijímacích střediscích po dobu až devíti měsíců. Pak jsou ale vyhnáni do světa, obdrží finanční pomoc na nájemné a další nezbytnosti na dalších šest měsíců, ti nejzranitelnější z nich až na měsíců jedenáct. A pak veškerá pomoc končí.

AI Španělsko tvrdí, že doposud země nabídla azyl jen 208 lidem, zavázala se však do roku 2017 přijmout 1.884 žadatelů o azyl. „Existují lidé, kteří čekají léta než bude jejich žádost vyřízena," říká Virginia Alvarezová z AI. Do té doby, říká Amnesty, jsou někteří z nich nuceni žít na ulici - nebo zkusit své štěstí v jiných zemích.

Systém je prý diskriminační také proto, že žádosti syrských žadatelů o azyl jsou často řešeny rychleji než lidí ze subsaharské Afriky. „Systém takto nemůže dál fungovat," dodal Beltran, Který zároveň vyzval novou vládu, který bude zvolena v červnu, aby vše změnila.

Témata:  uprchlíci Španělsko AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.