Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Start lodi Cygnus byl úspěšný. Se sextantem a supermrazícím zařízením míří k ISS

Nosná raketa Antares úspěšně odstartovala z amerického kosmodromu ve státě Virginii s nákladní lodí Cygnus. Jde o první komerční let této soukromé zásobovací lodi společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Nosná raketa Antares úspěšně odstartovala z amerického kosmodromu ve státě Virginii s nákladní lodí Cygnus. Jde o první komerční let této soukromé zásobovací lodi společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Wallops (USA) - Se sextantem a se "supermrazícím" zařízením CAL mezi nákladem se dnes vydala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nákladní loď Cygnus společnosti Orbital ATK. Z kosmodromu na ostrově Wallops ve Virginii ji na oběžnou dráhu úspěšně vynesla raketa Antares.

Jde o devátý komerční zásobovací let, který pro americkou vesmírnou agenturu NASA Orbital ATK zajišťuje. Její kosmický kamion tentokrát na orbitální komplex míří s přibližně 3,4 tuny zásob a dalšího nákladu, včetně důležitého materiálu k zajištění více než 250 vědeckých a výzkumných experimentů, které čekají nynější posádku ISS. Přistání Cygnusu je plánováno na čtvrtek.

Zajímavou součástí nákladu je klasický ruční sextant, zařízení, které v minulosti dlouho sloužilo námořníkům k určení zeměpisné polohy při navigaci. NASA totiž testuje, zda by tyto přístroje nemohly v nouzových situacích, jako v případě přerušeného spojení se Zemí, sloužit při vesmírných výpravách do hlubokého vesmíru jako záložní navigace.

Na palubě Cygnusu je také zařízení CAL (Cold Atom Lab), schopné podle NASA vytvořit teplotu desetimiliardkrát chladnější, než jaká existuje ve vesmírném vakuu, a pomocí laseru a magnetického pole pak téměř znehybnit atomy. Výsledky tohoto výzkumu mohou pomoci k vylepšení řady technologií, včetně senzorů, kvantových počítačů a atomových hodin využívaných k vesmírné navigaci.

Jiným zajímavým experimentem, s nímž Cygnus míří na orbitální komplex, je BEST (Biomolecule Extraction and Sequencing Technology). Jeho cílem je zdokonalit genetické sekvencování k identifikaci mikroorganismů přítomných na ISS, které dosavadní metody zjistit nedokážou, a zároveň umožnit posouzení případných mutací, k nímž může dojít v beztíži.

Témata:  Cygnus ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmir

Související

Aktuálně se děje

9:34

Bere policie ohledy na usmíření? Případ Sebastiana a Miraie zatím nekončí

Zajímá orgány činné v trestním řízení, že se Sebastian a Mirai usmířili? Tuto otázku si nejspíš položil leckdo. Policie totiž od léta napadení druhého jmenovaného vyšetřuje. Podle posledních informací na tom nejnovější vývoj nic nezměnil. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy