Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K ISS odletěla soukromá loď Cygnus

Cygnus (soukromá zásobovací loď)
Cygnus (soukromá zásobovací loď)
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Mys Canaveral (USA) - Soukromá vesmírná loď Cygnus odstartovala dnes z mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Na oběžnou dráhu veze vedle zásob rovněž materiál pro vědecké experimenty. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nabídl divákům přímý přenos startu zachycený panoramatickou kamerou zabírající úhel 360 stupňů.

Loď patřící soukromé společnosti Orbital ATK vystartovala s téměř 3500 kilogramy potravin, technického vybavení a materiálu určeného k pokusům.

Ty budou mimo jiné zaměřeny na možnosti vývoje nových léků proti rakovině. K ISS by měl náklad dorazit v sobotu, dva dny poté, co současnou tříčlennou posádku stanice ve čtvrtek doplní dvojice nových astronautů.

Firma se rozhodla současný vylepšený model bezpilotní lodi pojmenovat po jednom z průkopníků vesmírných letů, který se v roce 1962 jako první Američan dostal na oběžnou dráhu. Glenn, jenž se v roce 1998 stal v 77 letech na palubě raketoplánu Discovery stal nejstarším účastníkem vesmírného letu, zemřel loni v prosinci. Jeho vdova Annie dala společnosti souhlas s užitím manželova jména.

Témata:  Cygnus ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.