Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vesmírná loď Cygnus se úspěšně spojila s ISS

Nosná raketa Antares úspěšně odstartovala z amerického kosmodromu ve státě Virginii s nákladní lodí Cygnus. Jde o první komerční let této soukromé zásobovací lodi společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Nosná raketa Antares úspěšně odstartovala z amerického kosmodromu ve státě Virginii s nákladní lodí Cygnus. Jde o první komerční let této soukromé zásobovací lodi společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Foto: NASA

Mys Canaveral (USA) - Americká nákladní kosmická loď Cygnus se dnes na oběžné dráze po čtyřech dnech letu spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

Oznámil to Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Loď pojmenovaná po nedávno zesnulém astronautu Johnu Glennovi přivezla na stanici 3500 kilogramů potravin, technického vybavení a materiálu určeného k pokusům.

Loď patřící soukromé společnosti Orbital ATK odstartovala z Mysu Canaveral v úterý. Firma se rozhodla vylepšený model bezpilotní lodi pojmenovat po jednom z průkopníků vesmírných letů, který se v roce 1962 jako první Američan dostal na oběžnou dráhu. Glenn, jenž se v roce 1998 stal v 77 letech na palubě raketoplánu Discovery nejstarším účastníkem vesmírného letu, zemřel loni v prosinci.

Zprávu o napojení nákladního modulu Cygnus předala do amerického řídícího centra astronautka Peggy Whitsonová, která v pondělí dovrší americký rekord v délce pobytu ve vesmíru. Spolu s ní je na palubě ISS Francouz Thomas Pesquet a Rus Oleg Novickij, a rovněž ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin a americký astronaut Jack Fischer, kteří na ISS dorazili ve čtvrtek.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmir Cygnus

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.