reklama

Zatčení údajného teroristy budilo ve francouzském tisku svého času pochybnosti, zejména pokud šlo o načasování a pečlivě režírované zatčení. Noviny Le Figaro poukazovaly na "obyčejnost" tehdy pětadvacetiletého Lotrinčana, pochybnosti ohledně teroristické stopy a mimořádné geopolitické okolnosti. Francouzské úřady se podle listu Le Monde spíše přikláněly k tomu, že mladý muž chtěl dodat zboží síti obchodníků se zbraněmi.

Zadržený měl ve voze kromě jiného 125 kilogramů výbušniny TNT, stovku rozbušek, pět útočných pušek Kalašnikov s 5000 náboji a dvě pancéřové pěsti.

Tajná služba SBU sledovala Francouze už od prosince 2015, uvedl po zatčení šéf SBU Vasyl Hrycak. Muž tvrdil, že je dobrovolník, ale stále více se zajímal o zbraně a výbušniny. Tajná služba se mu proto rozhodla nastražit léčku a opatřila mu je, dodal Hrycak. Podle něj se zadržený Francouz negativně vyjadřoval k činnosti francouzské vlády, kritizoval migrační vlnu v Evropě, šíření islámu a globalizaci. Terčem útoků se podle SBU měly stát mešity, synagoga a finanční úřady.

Mladý muž pochází ze zemědělské rodiny a pracoval v družstvu na východě Francie jako inseminátor krav. Žil v jedné malé vesnici o 80 obyvatelích. Starosta, sousedé i zaměstnavatel jej popisovali jako bezproblémového. Policie u něj nicméně našla tričko se znakem ultrapravicové organizace.

reklama