Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Reorganizaci Oleo Chemical zastavil Ústavní soud. Co bude dál?

Ústavní soud ČR
Ústavní soud ČR
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Ústavní soud nedávno znovu zasáhl do komplikovaných sporů kolem insolvence společnosti Oleo Chemical. Z podnětu firmy Ravak odložil vykonatelnost rozhodnutí, jímž Městský soud v Praze povolil reorganizaci Oleo Chemical. Odklad vykonatelnosti se týká i některých dalších dílčích úkonů v insolvenčním řízení, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Ústavní soud už v lednu nařídil, aby Městský soud v Praze znovu rozhodoval o povolení předjednané reorganizace, tehdy to bylo z podnětu společností Ravak a Shadbrook Enterprises Limited, které patří mezi věřitele Oleo Chemical. Nynější odklad vykonatelnosti se týká pozdějšího rozhodnutí, které městský soud vydal v únoru.

Odklad potrvá, dokud ústavní soudci nevyřeší stížnost Ravaku. Cílem je zabránit případným nevratným nebo těžko řešitelným důsledkům.

"Při poměřování zájmů a hodnot, které jsou v daném případě relevantní, je menším zásahem do dané situace dočasné 'zmrazení' vykonatelnosti napadeného rozhodnutí nežli dokončení celého řízení ještě před konečným rozhodnutím Ústavního soudu," stojí v usnesení.

Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy Kamil Jirounek a Michal Urbánek se však o čtyři roky později dostali do finančních problémů. Peníze na investice do modernizace technologie jim poskytl právě příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak. Finanční zdroje se ale nevracely, a Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.

Plánovaná reorganizace Oleo Chemical má podobu fúze s firmou Temperatior. Reorganizace má podle svých zastánců zajistit pokračování výroby biopaliv, zachování osmi desítek pracovních míst a nejvyšší možný výnos pro věřitele. Firma Ravak ale dlouhodobě reorganizaci kritizovala, označila ji za plán k ovládnutí Oleo Chemical.

Naopak mediální zástupce Oleo Chemical v dubnu uvedl, že firma Ravak se opakovaně pokusila Oleo nepřátelsky převzít, a tím reorganizační plán hatit. Zástupce Ravaku tvrzení popřel.

Odvolací soud letos pravomocně odsoudil bývalé majitele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka a obchodního partnera podnikatele Ivo Rittiga Petra Kmetě ke třem letům vězení, a to za tunelování Olea. Urbánek a Jirounek podle verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství vyváděli z Olea peníze a akcionářům způsobili škodu téměř 20 milionů korun. Kromě porušení povinností při správě cizího majetku se navíc dopustili i krácení daní. Rolí lobbisty Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy se bude znovu zabývat pražský městský soud.

Témata:  Oleo Chemical Ústavní soud ČR ekonomika

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 14:40

"Chci jet na fakultu a střílet." Policie řešila na Nový rok dramatický případ

Patnáct minut stačilo policistům na dopadení nebezpečného muže, který na tísňové lince vyhrožoval útokem na vysoké škole. Navíc tvrdil, že někoho zabil a má u sebe zbraň. Strážci zákona muže rychle vypátrali a zadrželi, jeho partnerka skončila v péči záchranářů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Gazou se stále rozléhá válka. Netanjahu rozhodl, že příměří nezačne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu společně s armádou oznámil, že příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás zatím nebude zahájeno. Na vině je podle jeho slov palestinská strana, která nedodala jména rukojmích, ačkoliv tak dle dohody měla učinit. Vojenské operace v Pásmu Gazy tak pro tuto chvíli pokračují.